Červená řepa nejen chrání zrak a podporuje trávení

Možná si ji pamatujete ze školní jídelny, a to je důvod, proč červená řepa je u některých neoblíbená a proč vůči ní má někdo averzi. Bohužel tato zelenina se našich stolech neobjevuje příliš často. Mnoho lidí nemá rádo její specifickou chuť a ostatní vůbec nevědí, jak by ji měli připravovat. Jenže je to velká škoda, protože právě řepa je úžasným zdrojem řady látek, které náš organismu velmi postrádá.

Zázrak pro celý organismus

Jakými léčivými účinky se řepa může pyšnit? Obsahuje důležité minerální látky jako draslík, hořčík, železo, jod, mangan, zinek a má i vysoký obsah vitaminů C a E. Díky tomu dokáže podporovat kardiovaskulární systém a chrání tělo před rizikem ucpání cév a následných komplikací způsobených prasklou cévou. Účinně také snižuje krevní tlak a posiluje imunitní systém.

V neposlední řadě také povzbuzuje činnost žaludku a tvorbu žluči. Vědci také nedávno potvrdili, že řepa má velmi pozitivní vliv na zrak, a dokonce by snad měla prospívat i duševnímu zdraví a dodávat lepší náladu. To zní docela dobře, ne?

Velmi důležitá je tato zelenina také pro těhotné ženy. Je totiž plná kyseliny listové, která je klíčová právě pro vývod plodu, protože pomáhá eliminovat vrozené vady a podporuje správný vývoj mozku ještě nenarozených dětí.

Vyhnout řepě by se ale měli všichni, kdo trpí cukrovkou. Obsahuje totiž vysoké množství sacharidů, které by jim mohlo rozházet krevní hodnoty.

Udělejte si zdravý salát

Jenže jak řepu konzumovat, aby nám chutnala? Hlavní je nebát se jí, jakmile jí dáte šanci, zjistíte, že není důvod, proč by vám neměla zachutnat. Hodí se skvěle například do jakýchkoliv salátů. Zasyrova ji můžete buď nakrájet na tenké plátky, nebo nastrouhat. V kombinaci se zelím, křenem, ořechy, jablkem, vařeným bramborem nebo jogurtovou či majonézovou zálivkou je to lahodný pokrm nabitý vitaminy a minerály.

Překvapte rodinu tradičním borščem

Naprostým hitem je pak známá polévka boršč. Není vůbec těžké uvařit si ji i doma a máte skvělý zdroj vitamínů. Řepu stačí uvařit ve slupce, poté zchladit a nakrájet na kostky. Poté musíme na pánvi osmahnout cibuli, česnek a hovězí maso, přidáme koření na vývar a dusíme. Jakmile bude maso poloměkké, vložíme k němu opraženou kořenovou zeleninu, syrové brambory a uvařenou řepu. Dochutíme a podáváme se zakysanou smetanou.

Fotografie: Pixabay