Stravování podle metabolického typu

Pokud se chceme cítit zdravě a vypadat skvěle, musíme jíst zdravě a cvičit. To patrně slýcháváte neustále dokola. Poměrně často jde o potraviny, jež máme zafixované jako zdraví prospěšné. Jednat se může například o rajčata či papriku. Přesto může právě tato zelenina být zrovna pro vás nevhodná.

Chcete-li jíst zdravě a cítit se skvěle, je vhodné vyživit své tělo potravinami, které jsou v souladu s naším organismem. Je nesmyl přejímat jídelníčky z internetu a stravovat se podle nízkosacharidové či dělené stravy. Proč? Co když jste zrovna sacharidový typ a právě tuto živinu potřebujete ke správnému fungování vašeho těla? Zdravý jídelníček by měl respektovat naši individualitu, pracovní vytížení a další aspekty. Tak jako nemá nikdo z nás stejný otisk prstu s dalším člověkem, tak ani náš organismus nefunguje stejně jako tělo kolegyně.

Pro každého jiné palivo

Každý člověk je jedinečný a potřebuje tudíž jiné palivo. Zkuste do automobilu na benzínový pohon nalít naftu a opačně. Velmi záleží na tom, jaký jsme, metabolický typ. Právě proto se stává, že někdo chodí 3x v týdnu cvičit, jí „zdravě“, ale nehubne. Kde se tato teorie vzala? Původ bychom hledali již někde ve starověku. Nejvýraznější stopy bychom však našli v tradiční čínské medicíně. Určité spojitosti se objevují také v myšlenkách egyptské a řecké kultury. Své renesance dosáhla tato teorie však teprve nedávno.

14

Tradiční zásady zdravého stravování házejí všechny lidi bez rozdílu do jednoho pytle. Jíst zdravě je bezesporu lepší než jíst nezdravě. Výživa dle metabolických typů postupy zdravého stravování nepopírá, jen doplňuje a zjemňuje jejich podobu. Je založená na tom, že ne každému člověku svědčí stejná skladba stravy. S podobnou tezí přišla už v minulosti i dieta podle krevních skupin, jejíž logika je mírně pochybná a ani výsledky nejsou výmluvné. Stravování podle metabolického typu dělí strávníky podle toho, jaké živiny by měly v jejich stravě převládat. To je klíčové pro udržení optimální váhy a lepší zdraví i vitalitu.

Proč je tomu tak?

Tato teorie vychází zejména z faktu, že stravování různých kultur se od sebe lišilo. Severské národy konzumovaly více tuků a bílkovin (ryby, maso, mléčné výrobky). Naopak Evropané zaměřili pozornost k zemědělství a konzumaci obilovin. Metabolické typy dělíme na proteinový, sacharidový a smíšený. Podle toho pak výživový poradce určí, které prvky by měly ve stravě člověka převládat. Stravování dle nastavení vlastního organismu umožňuje efektivnější práci s energií. Lidé se cítí mnohem lépe, vitálněji, zdravěji. Správné stravování má rovněž pozitivní vliv na psychiku člověka. Může se stát účinnou zbraní proti nervozitě, únavě, úzkosti, podrážděnosti a dokonce depresi.

Obrázek: FreeDigitalPhotos