Muškátový oříšek má lečivé účinky. Někdy ovšem může i škodit

Muškátový oříšek jistě znáte jako koření, se kterým se musí zacházet opatrně. Jeho chuť je velmi silná a některým lidem může být až nepříjemná. Přesto to ale neznamená, že byste se tomuto zázračnému koření měli vyhýbat. Má totiž řadu benefitů pro vaše tělo i mysl.

Zajišťuje klidné trávení, pomáhá s astmatem a nespavostí, bojuje s průjmy a nadýmáním a tiší bolesti. Je ale třeba připomenout, že muškátový oříšek má i své stinné stránky. V nadměrných dávkách poškozuje játra, může vyvolat halucinace, ztrátu vědomí, křeče a v krajním případě i smrt. Obsahuje totiž silice, které v těle metabolizují na sloučeniny chemicky podobné drogám. Podle odborníků může dospělý jedinec sníst denně maximálně ½ malé kávové lžičky tohoto koření, protože při větších dávkách se už může dostavit nevolnost. Zahrávat si s tímto kořením se proto opravdu nevyplatí. Nemusíte se ale bát, pokud množství nepřekračujete. S podáváním u dětí ale buďte mimořádně opatrní.

Proti bolesti

Muškátový oříšek dokáže účinně tlumit bolesti a křeče. Obsahuje totiž oleje, které mají protizánětlivé a zklidňující vlastnosti. Tak například špetka muškátového prášku v čaji s medem dokáže zmírnit menstruační křeče, což může být pro mnohé ženy žádaná záchrana, pokud nechtějí každý měsíc polykat růžové pilulky.

Klidnější spánek

Muškátový oříšek uklidňuje psychiku, snižuje stres a přivolává spánek. Starobylá medicína například doporučuje pro klidný spánek sklenici teplého mléka se špetkou muškátového oříšku. Pozor ale opět na dávkování, vyšší dávky mohou naopak způsobit nespavost bolesti hlavy a nechutenství.

Pohodové trávení

Éterické oleje, které muškát obsahuje, působí na lidské zažívání přímo blahodárně. Pokud vás často trápí potíže jako jsou průjem, zácpa, nadýmání či plynatost, přidávejte do pokrmů špetku muškátového oříšku. Střeva se uvolní, budou lépe plnit svou funkci a vy to ucítíte doslova na vlastní kůži. Podporuje vylučování trávicích enzymů, což působí úlevu. Navíc je bohatý na vlákninu, která umí rozhýbat lenivá střeva.

Trénink pro mysl

Muškátový oříšek stimuluje také myšlení a zlepšuje činnost mozku. Pokud potřebujete povzbuzení pro vaše mentální aktivity, sáhněte po tomto magickém koření. Ve starověku byl za tímto účelem užíván už starými Řeky i Římany. Podpořte svou mysl přirozeně, ale efektivně. Vypijte denně na noc sklenku vlažné vody se špetkou muškátového prášku.

Zářivá pleť

Jako kdyby to nestačilo, díky muškátovému oříšku získáte také zářivou a zdravou pleť. Pomáhá odstraňovat černé tečky, léčit akné a čistit ucpané póry. Má totiž antimikrobiální a antibakteriální vlastnosti. Smíchejte díl medu a díl muškátového oříšku a výslednou pastu naneste na pleť. Nechte 20 minut působit a omyjte vlažnou vodou. Uvidíte, že pleť bude jen zářit.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]