Zkratkou FAST za prevencí vážných následků mrtvice: Po zahlédnutí příznaků jde o vteřiny

oblicej-po-mrtvici

Mozková mrtvice je nebezpečný problém, který vás může stát život. Pokud však zakročíte včas a přivoláte si pomoc, můžete se ochránit před jejími dopady.

K mozkové mrtvici dochází v momentě, kdy je přerušen průtok krve do mozku. V takovém případě totiž tento orgán nedokáže získat dostatek kyslíku, což vede k odumírání buněk a jeho následnému poškození. Jedná se však o problém, který může vaše zdraví smrtelně poškodit – ve skutečnost je mozková mrtvice jednou z nejčastějších příčin úmrtí v západním světě. Pokud však dokážete zachytit její příznaky včas a co nejdříve si přivoláte pomoc, zvýšíte tím pravděpodobnost, že se z ní uzdravíte bez důsledků, říká doktor Seunggu Han.

Nejčastější příznaky mozkové mrtvice

Rozpoznání příznaků mozkové mrtvice a co nejrychlejší vyhledání lékařské pomoci vám pomůže zvýšit pravděpodobnost uzdravení. Zpozornět byste měli, zejména pokud pociťujete:

  • Náhlou slabost: Vyčerpání a necitlivost rukou, nohou nebo obličeje jsou typickými příznaky mozkové mrtvice, a to zejména pokud se objeví pouze na jedné straně těla. Jestliže se člověk v takovém případě usměje, bude zřetelné, že jedna strana jeho obličeje poklesla. Stejně tak můžete zkusit zvednout obě ruce – pokud jedna klesne, raději volejte pomoc.
  • Náhlou zmatenost: Jestliže například píšete na počítači nebo vedete rozhovor a přistihnete se, že máte potíže s mluvením, myšlením nebo porozuměním řeči, mohlo by se jednat o mozkovou mrtvici.
  • Náhlé změny vidění: Dalším běžným příznakem mrtvice je ztráta zraku nebo potíže s viděním.
  • Náhlou ztrátou rovnováhy: V důsledku slabosti na jedné straně můžete mít potíže s chůzí, pociťovat ztrátu rovnováhy a koordinace nebo závratě.
  • Náhlá bolest hlavy: Pokud náhle pocítíte silnou bolest hlavy bez jasné příčiny, kterou doprovází závratě nebo zvracení, mohlo by se jednat o mozkovou mrtvici.

Protože může být mozková mrtvice život ohrožující stav, pokud rozpoznáte výše uvedené příznaky, raději co nejdříve přivolejte odbornou pomoc. To platí i v případě, že si pouze nejste jisti – přesto je vhodné zavolat a ujistit se, že je s vaším tělem vše v pořádku. Kromě toho je vhodné poznamenat, že příznaky tohoto onemocnění se mohou rozvíjet pomalu, v průběhu hodin, nebo dokonce dnů. Proto je důležité své tělo neustále sledovat a naslouchat příznakům, kterými se s vámi snaží komunikovat.

muž a počítač
Fotografie: Pexels

Metoda FAST jako záchrana vašeho života

Pokud se dostanete do nemocnice do tří hodin od prvních příznaků mozkové mrtvice, může vám lékař podat lék, který rozpustí krevní sraženiny, a obnoví tak průtok krve mozkem, což vám téměř ihned zachrání život. Rychlý zákrok je proto jedním z nejlepších způsobů, jak zvýšit své šance na zotavení po tomto nebezpečném onemocnění. Pomoci vám také dokáže znalost metody FAST, kterou sestavili lékaři pro rychlé rozpoznání mrtvice. Její pravidla vypadají následovně:

  • F (facial dropping) neboli pokles obličeje: Požádejte dotyčnou osobu, aby se na vás usmála. Pokud si všimnete známek poklesu na jedné straně obličeje, pravděpodobně jde o mrtvici.
  • A (arm weakness) neboli slabost rukou: Požádejte dotyčnou osobu, aby zvedla ruce, a zjistěte, zda mu jedna padá dolů.
  • S (speech difficulties) neboli potíže s řečí: Požádejte dotyčnou osobu, aby zopakovala libovolnou větu bez zadrhávání.
  • T (time) neboli čas: Pokud rozpoznáte všechny tři příznaky, neplýtvejte časem a okamžitě přivolejte pomoc. Jde o vteřiny.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]