Jak často konzumovat sóju, čím zdraví prospívá a jak může škodit? My vám to prozradíme…

Sóju jedni zbožňují a nedají na ní dopustit a druzí odsuzují a mají za to, že zase tak zdravá není. Pokud se budeme držet rčení, že nic se nemá přehánět, pak do zdravého a vyváženého jídelníčku sója zajisté patří. Tak jako vše i sója má své pro a proti. Přesně na to si dnes posvítíme. Jaké zdravotní výhody i nevýhody sója má a jak často ji konzumovat?

Sója a zdraví

Výhody

Sója je velmi zdravá potravina, která obsahuje plnohodnotné bílkoviny (srovnatelné s bílkovinami živočišnými). Proto si sójou mnozí nahrazují konzumaci masa. Dále má vyský obsah draslíku, vápníku, železa a hořčíku – vše jsou to zásadotvorné minerály, tudíž logicky sója působí zásadotvorně. Je výtečná na srovnání pH (proti překyselení organismu). Je taktéž zdrojem skupiny vitamínů B, příznivě působí na nervovou soustavu, obsahuje málo tuků a sacharidů. Jde o potravinu vhodnou při redukci hmotnosti, pro diabetiky a patří do zdravého stravování. Neobsahuje cholesterol a společně se zeleninou pak pomáhá upravovat krevní tlak.

Nevýhody

Častá konzumace sóji znamená nadbytek bílkovin ve stravě, což zatěžuje a poškozuje ledviny. Sója též obsahuje menší množství estrogenu, čímž sice zamezuje vzniku rakoviny prsu a zmírňuje příznaky menopauzy, ale může mít negativní vliv na plod a kojence. Tudíž se nedoporučuje konzumace sóji těhotným a kojícím ženám. Dále se uvolňuje ze sóji genistein – hormon, který má sice protirakovinné účinky, ale snižuje kvalitu spermatu a tím i plodnost. Sója je potravinou, na kterou má mnoho lidí alergii. Obsahuje také antinutriční látky – to jsou látky snižující výživovou hodnotu potravin.  Nicméně dle výzkumů mají některé antinutriční látky na zdraví spíš kladný dopad než záporný.

Jak často sóju konzumovat?

Sója určitě není potravina, kterou byste měli ze svého jídelníčku z obav o své zdraví vyloučit. Jak jsme již na začátku uvedli – nic se nemá přehánět aneb všeho s mírou. Sóju by měli ze svého jídelníčku vyloučit těhotné a kojící ženy a osoby, jež mají na ní alergii. Nepodávejte sóju ani dětem. Pokud nepatříte ani do jedné z uvedených skupin, můžete ji konzumovat 2x až 3x týdně. Nakonec ani každodenní konzumace masa není pro zdraví žádným přínosem. Rostlinné a živočišné bílkoviny by v jídelníčku měly být zastoupeny půl na půl.

Na závěr

Konzumace jakékoliv potraviny má své plusy i mínusy. Se sójou tomu není jinak.

Obrázek: pixabay.com