Kůru z mandarinek nevyhazujte – podívejte se, jak vám může pomoci

Vůni mandarinek si většina z nás spojí s Vánocemi. Jsou chutné, osvěžující, zdravé a voňavé. Slupky mandarinek však většinou končí v odpadkovém koši. Jenže právě slupky v sobě ukrývají množství úžasných vlastností, které prospívají nejen kráse, ale i zdraví.

Proto je lepší kupovat ekologicky pěstované mandarinky (i jiné ovoce). Můžete je tak využít bezezbytku. Dnes vám prozradíme, jak všestranné mohou být slupky mandarinek.

Pomohou s trávením

Vánoce platí za období hodování. Salát, řízky, chlebíčky, cukroví, jednohubky, zákusky, různé nápoje, alkohol. Pokud nepatříte k těm, kteří se dokáží celé svátky držet zkrátka, pak se vám mohou slupky z mandarinek hodit jako prevence proti nafouklému břichu. Slupky mandarinek usušte, rozmixujte na prášek a lžičku si vždy přidejte do nápoje či jídla.

Pro zdravější pokožku hlavy

Mastí se vám vlasy a svědí vás pokožka hlavy? Zkuste mandarinkový odvar. Čerstvé slupky mandarinek zalijte vroucí vodou a nechte ještě půl hodiny vařit, pak nechte další hodinu louhovat a vystydnout. Tento odvar používejte před mytím hlavy. Opláchněte si vlasy a pak si teprve umyjte hlavu.

Prosti bolestem hlavy

Vánoce jsou známy tím, že se každý stresuje. To může u některých vyvolat bolest hlavy. Vložte čerstvé slupky z mandarinek do bavlněného pytlíku a inhalujte jejich vůni 15 minut. Jejich vůně pomáhá uklidnit a zmírňuje bolest hlavy. Tato metoda pomáhá i proti nespavosti.

Tinktura na suchý kašel

Sušenou rozemletou mandarinkovou kůru smíchejte s alkoholem – 2 lžíce sušené kůry mandarinek a 2 deci alkoholu. Uskladněte v uzavřené nádobě po dobu 2 týdnů na tmavém místě. Za týden tinkturu vytáhněte a je k použití. Při suchém kašli používejte 20 kapek. Tinkturu si můžete dát také jen na chuť a jako prevenci.

Inhalace při nachlazení

Hrst mandarinkové kůry zalijte v kastrůlku vroucí vodou, přikryjte si hlavu ručníkem a inhalujte 10 minut. Po této proceduře nechoďte ven do chladného prostředí minimálně 1 hodinu.

Mandarinka proti plísním

Některým lidem praská mezi prsty na nohou pokožka, což je plísňové onemocnění a ne zrovna příjemné. Použijte kůru z mandarinky – potřete si kůrou oblast mezi prsty 2x denně a potíže s plísní budou minulostí.

Obrázek: pixabay.com