Dodržování pitného režimu zásadně pomáhá lidskému tělu a jeho zdraví

Pití vody, tedy pitný režim je pro nás stejně podstatný jako vydatný spánek a kvalitní strava. Pití se nikdy nesmí podceňovat jinak hrozí vážné následky. Únava, zácpa, výkyvy nálad či povadlá vrásčitá pokožka patří mezi známé projevy nedostatečného pitného režimu. Při dehydrataci organismu však můžete očekávat i jiné, daleko vážnější problémy.

Mohou se objevit potíže s ledvinami a močovými cestami a dlouhodobý nedostatek vody povede k vážným zdravotním potížím. Možná budete překvapeni, jaký vliv vaše tělo a mozek může mít něco tak obyčejného, jako je pití vody.

Plní energie

Pokud vám chybí síla a energie do každodenních aktivit, zkuste si dopřát více vody. Při dehydrataci se buněčné membrány stávají méně propustnými, brání přítoku hormonů a živin do buňky a zabraňují odplavení odpadních produktů, které způsobují poškození buněk. Výsledkem je nedostatek energie, únava a špatná nálada. Šest až osm sklenic vody denně zajistí, že se budete cítit lépe, budete dobře zvládat své povinnosti a vaše tělo vás nikdy nenechá na holičkách.

Lepší paměť

Pitný režim je klíčovým zdrojem pro náš mozek. Pokud zjistíte, že se vaše mysl nedokáže zaměřit na úkol, který potřebujete zvládnout, vypijte velkou sklenici vody. Už jen i mírná dehydratace snižuje výkonnost mozku až o 50 %. A to je něco, co určitě nikdo nechce.

Síla a rychlost

Možná vás někdy v průběhu cvičení zaskočí bolest svalů a nedostatek síly. Měli byste ovšem vědět, že potíže, které zažíváte při pokusu o zvednutí činek nebo při snaze uběhnout další kilometr, mohou být způsobené dehydratací, a nikoli nedostatkem síly. Často by stačilo doplnit tělu trochu vody a hned by se mu dále pracovalo lépe.

Hezká postava

Pokud toužíte po krásné a pevné postavě, je nutné hodně pít. Právě dostatečná hydratace vám může pomoci zredukovat jeden z největších zlozvyků – nekontrolovatelné mlsání. Správná hydratace může potlačovat chuť k jídlu a pomáhat při hubnutí nebo při řízení hmotnosti. Někdy je hlad jen převlečená žízeň. Pokud vás tedy přepadne mlsná, pak se raději nejdřív běžte pořádně napít.

Správné trávení

Když je tělo dehydratované, velice rychle se to projeví na trávení. Může se objevit zácpa, nadýmání a nepříjemné pocity. Trávení pak nemůže probíhat správně, jelikož si střeva s příliš suchou stravou nedokáží poradit.

Zářivá pleť

Pokud nevíte, zda pijete dost, je dobrým vodítkem podívat se do zrcadla a pořádně se zaměřit na svou pleť. Hebká, pružná, vláčná a zdravá pleť bez vrásek je snem většiny žen. Ke zlepšení kvality pleti může pomoci pravidelné pití vody. Některé výzkumy dokonce zjistily souvislost mezi nízkým příjmem tekutin a předčasným stárnutím. Chcete-li tedy podpořit i svou krásu, je dobrý nápad nosit s sebou všude láhev vody a každou chvilku doplňovat tekutiny.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]