Rakovina plic může zaútočit i v mladém věku. Nepodceňte tyto příznaky

Rakovina plic je v dnešní době největším strašákem. Stále častěji kolem sebe slyšíme příběhy lidí, kterým zcela znenadání změnila život a obrátila jej vzhůru nohama. Mezi jedny z častějších rakovin bezpochyby patří rakovina plic. Jaké jsou její příznaky? A liší se nějak u mužů a žen? Pojďme se dnes na tyto symptomy podívat, abyste sami dokázali odhalit potíže již v počátcích, kdy se dají ještě řešit.

Obecně řečeno jsou symptomy rakoviny velmi podobné u mužů i u žen.  V mnoha případech je ale hlavním problémem to, že symptomy se neobjevují, dokud rakovina nedojde do pozdějších fází, které bývají často fatální. Nedá se ani říci, že by rakovina plic byla častější u mužů nebo u žen, obě pohlaví jsou na tom více méně stejně. Zajímavé nicméně je, že v posledních letech se rakovina plic stále méně spojuje s kouřením. V minulosti se daleko více varovalo před kouřením jako hlavním zlozvykem, který k rakovině vede, ale poslední výzkumy toto nepotvrzují. Jak je to možné? Vědci hovoří především o znečištění vzduchu, kterému se dnes nevyhne nikdo. Poslední studie naznačují, že k těmto vlivům jsou náchylnější ženy, takže se může stát, že poroste číslo žen, které touto závažnou chorobu budou trpět. Na jaké symptomy bychom si tedy měli dát pozor?

Kašel

Jistě by vás napadlo, že když jde o kašel, jedná se o problém spojený s plícemi. Řada lidí ale spíše myslí na různé infekce, rakovina je povětšinou nenapadne. Jenže je potřeba si uvědomit, že jakákoliv chřipka nebo infekce se vás zákonitě nebude držet déle než 6 týdnů. Pokud kašel přetrvává déle, pak je potřeba zamyslet se nad jinými příčinami, včetně rizika rakoviny.

Vykašlávání krve

Tento příznak je již velmi alarmující. Snad nikdo by tento symptom nebral na lehkou váhu. Nemusí vždy jít o rakovinu, ale je to rozhodně velmi dobrý důvod, proč zajít k lékaři a nechat se pořádně vyšetřit.

Zadýchávání

Nemůžete zničehonic popadnout dech? Občas se samozřejmě stane, že trošku ztratíte kondici a najednou jsou i schody problém, ale pokud to trvá delší dobu a vy neznáte důvod, pak je dobré zbystřit. Právě zadýchávání se značí, že vaše plíce prostě nestíhají – a důvodem může být i to, že na ně útočí cizorodé buňky.

Bolest na hrudi

Bolest na hrudi se může objevit například při smíchu, hlubokém dýchání, při sportovních aktivitách. Pokud to není výjimečná událost, je nutné zaměřit se na stav vašich plic. Bolest by vždy měla být varovným signálem a impulzem nenechat to jen tak a začít situaci řešit.

Metastáze

Asi dobře víte, že v pokročilých stádiích mají rakovinné buňky tendenci přesouvat se i do jiných tkání. Říká se tomu metastáze. U rakoviny plic jde nejčastěji o poškození jater, kostí nebo mozku. Prvním příznakem mohou být například zvětšené lymfatické uzliny a další potíže spojené s bolestí.