Podpořit zdraví očí a zlepšit zrak lze několika způsoby

Fotografie: Pixabay

Každý, kdo dbá na skladbu jídelníčku ví, že důležitá je nejen chuť, ale i zdravotní přínosy té či oné potraviny. Jídlo zkrátka ovlivňuje tělesnou pohodu. V sázce je příliš mnoho, než aby člověk upadl do špatných stravovacích návyků.

Stravou lze ovlivnit celkové zdraví a je to ta nejlepší prevence mnoha onemocnění. Zdravé stravování může ovlivnit zdraví srdce, mozku, trávení, rychlost metabolismu, imunitu a mnoho dalšího, včetně našeho zraku. Právě zdraví očí bude zasvěcen dnešní článek.

Špenát

Všeobecně tmavá a listová zelenina obsahuje velké množství luteinu a zeaxantinu, které jsou velmi užitečné při ochraně očí před možným poškozením způsobeným ultrafialovými paprsky ze slunce. Mohou také pomoci zlepšit zrak.

Pokud jde o další výhody, živiny obsažené ve špenátu a jiné listové zelenině mohou pomoci snížit riziko určitých očních chorob, jako je katarakta nebo makulární degenerace. Pokud chcete čerpat výhody luteinu a zeaxantinu, měli byste alespoň čtyřikrát až pětkrát týdně zařadit do jídelníčku špenát a další listovou zeleninu.

Borůvky

Borůvky jsou považovány za superpotravinu – kvůli tomu, že obsahují spoustu antioxidantů. Tyto antioxidanty mohou přispět ke zlepšení zdraví očí. Mohou pomoci snížit riziko katarakty a jiných očních chorob souvisejících s věkem.

Kromě toho antioxidanty, které se nacházejí v borůvkách, mohou také pomoci vašim očím rychleji se zotavit po dlouhodobé práci u počítače nebo dlouhého řízení automobilu večer, kdy jsou oči vystavené osvětlení a zábleskům.

Chia semínka

Na seznamu nejlepších živin pro vaše oči jsou na prvním místě omega-3 mastné kyseliny. A chia semínka obsahují protizánětlivou kyselinu omega-3 alfa-linolenovou (ALA). Omega-3 mohou podpořit zdraví vašich očí na buněčné úrovni snížením rizika očních chorob souvisejících s věkem.

Lidské tělo nedokáže omega-3 mastné kyseliny vyrobit samo, proto jsme odkázání na získávání z potravin či potravinových doplňků. To znamená, že pokud chcete sklízet výhody (které daleko přesahují jen zdraví očí), musíte se zaměřit na stravu bohatou na omega-3. Užitečné zdroje esenciálních omega-3 mastných kyselin DHA a EPA jsou mastné ryby, dále pak třeba spirulina a chlorella.

Fotografie: Pixabay