Objevte výhody rozumné konzumace piva na organismus. Málokdo je zná, což je velká škoda

Fotografie: Freepik

Jedná se o oblíbený nápoj, který si často dopřáváme po náročném dni. Málokdo ale ví, že je pro naše zdraví v omezené míře velmi prospěšný, popisuje lékařka Amy Richter.

Sklenice piva je pro nás často odměnou, na niž se po náročném dni těšíme. Pivo je také velmi oblíbené za letních dnů, a to hlavně proto, že se podává chlazené, a dokáže nás tak velmi osvěžit. Jedná se o kvašený alkoholický nápoj, který má typickou hořkou chuť a vyrábí se z vody, sladu, chmele a kvasinek. Je to nejoblíbenější a nejčastěji konzumovaný nápoj v České republice. 

Fotografie: Pexels

Je v současnosti konzumováno na celém světě

Pivo je velmi rozšířeným nápojem a můžeme na něj narazit prakticky kdekoliv. I přesto, že je Česká republika v žebříčku spotřeby piva na prvním místě, existují i různé zahraniční druhy, které jsou pro daný stát typické. Podle nedávno prováděné studie jeden Čech vypije za rok až 160 litrů piva. Dopřáváme si ho hlavně proto, že vede k zaslouženému odpočinku po náročném dni. Mnohdy ani nevíme, že výrazně ovlivňuje i naše zdraví. 

Fotografie: Pexels

Kromě alkoholu je v pivu obsaženo velké množství vody, sacharidů, bílkovin, ale i vitamínů a minerálů. Nalezneme v něm draslík, sodík, vápník, fosfor, hořčík a křemík. Významné je také pro vysoký obsah vitamínů skupiny B, a to thiaminu, riboflavinu, pyridoxinu, niacinu i kyseliny listové. Pivo je zároveň i nízkokalorické, při jeho konzumaci nedochází k tak výraznému nabývání na váze. Je ale potřeba být při jeho konzumaci opatrný, aby nepřevládly jeho negativní účinky nad pozitivními. 

Konzumovat pivo musíme v omezené míře

Jedná se totiž o alkoholický nápoj, jeho nadměrná konzumace tedy může ovlivnit náš nervový systém. Pivo obsahuje látky, které podporují chuť k jídlu, můžeme tedy následkem jeho nadměrné konzumace začít přibývat na váze. Na výběr máme také různé barvy, můžeme si pro konzumaci zvolit pivo světlé, ale i polotmavé nebo tmavé. Kompromisem mezi nimi může být dokonce i pivo řezané. 

Fotografie: Pexels

Podle studií ohledně účinku piva na naše tělo se prokázalo, že má blahodárné účinky hlavně na kardiovaskulární systém. Konzumace 2 sklenic piva denně výrazným způsobem snižuje riziko infarktu. Pokud tedy trpíme onemocněními srdce, neměli bychom se jeho konzumaci vyhýbat. Pivo je také významným zdrojem důležitých živin. Je bohaté na bílkoviny, antioxidanty a hlavně vitamín B. Je to proto vhodný nápoj pro naše zdraví.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]