Pro játra je toxičtější než alkohol, přesto ho konzumujete každý den. O následcích většina lidi netuší

Fotografie: Depositphotos

Pokud patříte mezi lidi, kteří často konzumují cukr, pak byste měli rychle přestat. Jeho nadměrné množství totiž může vážně poškodit vaše zdraví.

Zdravé stravování je jedním z nejdůležitějších faktorů dlouhého a pohodlného života. Pokud patříte mezi jedince, kteří se zaměřují spíše na zpracované potraviny a neustálý příjem cukru, měli byste velmi rychle přestat. Jak totiž uvádí lékařka Amy Richter, tato skutečnost vážně poškozuje vaše játra a snižuje funkce vašeho organismu. To se následně může projevit rozvojem nebezpečných onemocnění, včetně rakoviny nebo selhání jater.

Nadmíra cukru může vést ke ztukovatění jater

Játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v těle. Pravidelně zbavují tělo toxinů, a i pokud jsou poškozená, dokážou se sama regenerovat, což je mimořádná vlastnost, protože to žádný jiný orgán neumí. Aby si však zachovala dobrou funkci a byla vždy dostatečně výkonná, je třeba o ně dobře pečovat. Toho docílíte jedině správnými stravovacími návyky, pravidelnou hydratací těla, a především také dostatkem spánku, na který má mnoho lidí tendenci zapomínat.

Ještě horší však může být pro játra nadměrná konzumace cukru. Ten je totiž poškozuje více než třeba často zmiňovaný alkohol a zvyšuje riziko vzniku jejich ztukovatění. Jedná se o velmi nebezpečný problém, který může znemožnit funkce tohoto orgánu a způsobit vám řadu nepříjemných potíží, jako jsou podle Healthline například vysoký krevní tlak, problémy s cholesterolem, trávicí potíže, únava a slabost, bolest v oblasti břicha a další.

Játra při onemocnění bijí na poplach zřetelnými příznaky. Řadí se mezi ně i svědění a otoky

Problém představuje i alkohol

Dalším typickým problémem, který může vést ke ztukovatění jater, je nadměrná konzumace alkoholu. Ten ovšem může narušit mnoho dalších faktorů zdravého těla, jako je obranyschopnost imunitního systému, schopnost dobře se vyspat a mnoho dalších. Nejlépe proto uděláte, když se mu začnete kompletně vyhýbat (nebo omezíte jeho příjem na minimum). To vám pomůže udržet játra zdravá a ochrání vás před rozvojem cirhózy, hepatitidy a dalších nepříjemných problémů.

Alkohol, opilost
Fotografie: Pixabay

Pokud se chcete ujistit, že jsou vaše játra v pořádku a netrpíte jejich ztukovatěním, pak byste měli splňovat následující normy:

  • Váš obvod břicha nepřesahuje 102 cm, pokud jste muž, a 88 cm, pokud jste žena.
  • Hladina triglyceridů ve vaší krvi nepřesahuje 250 mg/dl.
  • Hladina cholesterolu ve vaší krvi se drží v dobrých hodnotách a nestoupá.
  • Váš krevní tlak se drží pod hodnotami 130/88 mm/Hg.
  • Váš glykemický index je nižší než 110 mg/dl.

Pro svůj vlastní prospěch se proto raději zaměřte na konzumaci většího množství ovoce a zeleniny, namísto zpracovaných cukrů a jiných výrobků. Na webu ZdravéStravování jsme také psali o typických příznacích onemocnění jater.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]