Klíč ke zdraví a kráse vlasů se skrývá v jídelníčku

Ne nadarmo se říká, že vlasy jsou korunou krásy. Většina žen, ale i mužů,  touží po tom mít krásné, pevné, lesklé a bohaté vlasy. Kvalitu našich vlasů ovlivňuje mnoho faktorů, jedním z nich je určitá genetická predispozice, kterou příliš ovlivnit nelze. Další faktory, jako jsou například péče o vlasy a jídelníček s dostatečným obsahem správných vitaminů a minerálních látek, které vlasům prospívají, ale ovlivnit můžeme.

Vlasy a správná výživa

Pro krásné a zdravé vlasy je velmi důležitý dostatečný příjem určitých vitamínů. Jedním z nich je biotin neboli vitamin H, ten je pro růst a kvalitu našich vlasů velmi důležitý. Biotin se přirozeně nachází například v mléce a mléčných výrobcích a také v některých druzích zeleniny. Dbejte tedy na to, abyste jich ve svém jídelníčku měli dostatek. Pozornost byste měli věnovat také vitaminu B5, který chrání naše vlasy před poškozením a je zodpovědný za jejich strukturu. Tento vitamin dodáte svému organismu například konzumací hnědé rýže, tmavého chleba, banánů či arašídového másla. Posledním důležitým vitamínem pro naše vlasy je vitamín E, který posiluje krevní cévy, včetně cév na pokožce hlavy, což posiluje vlasové kořínky a zabraňuje přílišnému vypadávání vlasů. Vitamín E najdeme například v mandlích, avokádu, olivovém oleji či špenát.

Vlasy a masky

Svým vlasům můžete prospět nejen dodáním vitamínů a minerálů z potravy, ale také aplikací nejrůznějších masek, připravených z přírodních látek, například z olivového či kokosového oleje, medu nebo piva. Pro dosažení dobrého výsledku je důležitá správná aplikace těchto přírodních masek. Vlasy nejprve umyjte šamponem a lehce vysušte ručníkem. Poté pomalu naneste vlasovou masku buď jen ke kořínkům, nebo po celé délce vlasů. Záleží na konkrétní masce, kterou zvolíte. Pokud máte delší vlasy, sepněte je na temeni hlavy skřipcem.

Vlasy následně překryjte igelitem a celé nakonec ještě zabalte do suchého ručníku. Vhodné je poté vlasy pomalu přes ručník vyfoukat, teplo totiž pomůže účinným látkám lépe proniknout do vlasů. Doba působení se u jednotlivých masek liší, v průměru to bývá přibližně jednu hodinu. Po uplynutí této doby ručník i s igelitem sundejte a vlasy důkladně opláchněte vodou. Vlasy nemyjte šamponem, ani nepoužívejte žádný kondicionér či jiné stylingové přípravky, vlasy by to příliš zatěžovalo.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]