Vlašské ořechy jsou podceňovaným lékem na řadu problémů

Vlašské ořechy, tedy ty ve tvaru lidského mozku nejsou jenom zdravé. Jejich účinky jsou natolik komplexní a doslova zázračné, že se posledních 50 let každoročně pořádá vědecká konference zaměřená jen na téma výzkumu vlivu vlašských ořechů na lidské zdraví, kde vědci diskutují o nejnovějších poznatcích o účinku těchto neuvěřitelných ořechů. Povíme vám 7 výhod, které mají vlašské ořechy na lidské zdraví.

1. Jsou bohaté na antioxidanty

Vlašské ořechy jsou bohatým zdrojem antioxidantů, které pomáhají proti oxidačnímu poškození organismu, a to včetně poškození v důsledku „špatného“ LDL cholesterolu, který působí na vznik aterosklerózy.

Antioxidační schopnost těchto ořechů je způsobena vysokým obsahem vitaminu E, melatoninu a sloučenin zvaných polyfenoly, které obsahují zejména tenké slupky jader.

2. Skvělý zdroj omega-3

Mastné kyseliny známé pod označením omega-3 jsou účinné při předcházení cévních potíží a vzniku srdečních chorob. Jejich obsah v jádrech vlašských ořechů je podstatně vyšší než u jiných ořechů. V 28 gramech jader se vyskytuje 2,5 gramu omega-3, přičemž doporučená denní dávka je 1,6 gramu pro muže a 1,1 gramu pro ženy.

3. Zklidňují záněty

Zánětlivé procesy v těle jsou příčinou mnoha vážných nemocí včetně srdečních chorob a diabetu 2. typu, Alzheimerovy choroby i rakoviny. Polyfenoly ve slupkách a jádrech vlašských ořechů působí proti oxidačnímu stresu a s ním spojeným zánětům. Stejně tak působí také omega-3, hořčík a aminokyselina arginin.

4. Podporují zdraví střev

Vlašské ořechy jsou potrava, která se moc líbí přátelským bakteriím bydlícím v našich střevech. Spokojené bakterie rovná se zdravé střevo. Během studie po dobu osmi týdnů výzkumníci podávali skupině 194 osob 43 gramů vlašských ořechů denně, došlo u těchto osob ke zvýšení počtu prospěšných bakterií oproti období, kdy tito lidé ořechy nejedli.

5. Snižují riziko vzniku některých druhů rakoviny

Polyfenoly v jádrech a slupkách těchto ořechů mohou snížit pravděpodobnost vzniku rakoviny psu, prostaty a kolorektálního karcinomu. Bakterie ve střevech polyfenoly metabolizují na sloučeniny jménem urolithiny, které jsou protizánětlivé a jsou podobné organickým hormonům, které umožňují blokovat hormonální receptory a tím snížit riziko vzniku hormonálních nádorů. K potvrzení tohoto jevu je ale zapotřebí ještě provést více výzkumů na lidech.

6. Zlepšují kontrolu tělesné hmotnosti

Ačkoliv vlašské ořechy obsahují vysoké množství kalorií, tělo jich absorbuje o více než pětinu méně. Kromě toho vlašské ořechy pomáhají kontrolovat chuť k jídlu. Studie na 10 obézních lidech zkoumala vliv každodenního podávání koktejlu připraveného ze 48 gramů vlašských ořechů po dobu 5 dnů, která prokazatelně snížila jejich chuť k jídlu, a navíc mozkový sken ukázal zvýšenou aktivaci v oblasti mozku, která má na starosti odolávání vysoce lákavým jídlům, jako jsou koláče či hranolky. Je zapotřebí ještě rozsáhlejších výzkumů, ale i tento poskytuje rámcový přehled toho, jakým způsobem vlašské ořechy na chuť k jídlu mají vliv.

7. Snižují riziko vzniku a dopady diabetu 2. typu

Pozorovací studie naznačují, že schopnost kontrolovat hmotnost je jedním z důvodů, proč vlašské ořechy snižují hladinu krevního cukru. U 100 pacientů s diabetem 2. typu, kteří denně konzumovali 1 polévkovou lžíci za studena lisovaného oleje z vlašských ořechů, došlo po měsíci ke snížení hladiny krevního cukru až o 8 % oproti kontrolní skupině.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]