V těhotenství zapomeňte na určité potraviny, škodí vám i dítěti

Těhotenství je sice příjemná událost, ale nutno dodat, že je spojeno také s určitým omezováním. Některá jídla nevyjímaje. Společně se podíváme na to, co byste raději neměla konzumovat, abyste neuškodila sobě, a hlavně ještě nenarozenému miminku.

Listerióza jako velké riziko

Listerióza je v těhotenství velkým rizikem. Toto infekční onemocnění způsobuje bakterie nesoucí název Listeria monocytogenes. Pokud chcete snížit pravděpodobnost nákazy, je třeba vyhledávat primárně pasterizované potraviny a preventivně se vyhnout těmto, poměrně běžným jídlům.

Zpracovaná masa

Pokud nechcete, aby vás listerióza během těhotenství postihla, tak si dejte pozor na zpracovaná masa. Máme na mysli třeba párky, jsou to také klobásy, ale i různé druhy uzenin. Pokud je chcete, zajistěte důkladné tepelné opracování.

Uzené mořské plody

I ty mohou být celkem velkým rizikem. Dejte pozor třeba na populárního uzeného lososa, ale také na uzenou makrelu, nebo jakékoliv jiné druhy uzených mořských plodů.

Mléčné výrobky

Máme na mysli ty, které neprošli pasterizací. Sice mohou být chutnější, sice mohou být pro naše tělo i zdravější, ale stále je tady velké riziko toho, že se lze v těhotenství nakazit. Proto je lepší vybírat jen ty, které pasterizací prošly.

Sýry

Speciální kategorií nepasterizovaných mléčných výrobků jsou sýry. Ty, které jsou v kategorii potenciálně nebezpečných, je hned několik. Může se jednat o brie, camembert, ale i fetu, nebo sýr ricotta, stejně jako řadu ostatních převážně měkkých sýrů, které jsou označeny jako nepasterizované.

Neumyté ovoce a zelenina

Pozor také na konzumaci zeleniny a ovoce. Je jedno, zda ho máte ze své zahrádky, nebo z obchodu. Před konzumací je třeba myslet na důkladné omytí pod tekoucí vodou. Jedině tak lze z těchto potravin eliminovat možné bakterie.

Jak nákazu poznat?

Listerióza se v prvotních fázích projevuje podobně, jako chřipka. Proto ani tu v těhotenství nepodceňujte. Dané infekční onemocnění se projevuje bolestí hlavy, kloubů a svalů, ale i horečkou a dalšími příznaky, které jsou podobné hlavně chřipce. Potom se přidává zmatenost, záchvaty a podobné projevy. Základem léčby jsou antibiotika, která sice pomáhají, ale v těhotenství mohou být samozřejmě potencionálně nebezpečná.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]