K čemu je dobrý intervalový trénink?

Intervalový trénink je velmi účinnou metodou, hodláte-li zrychlit své tempo a zhubnout nějaké to kilo. Jedná se o trénink/cvičení, které zahrnuje střídání rychlejších úseků s odpočinkem. 

Je to poměrně náročné cvičení, kde se zlepšuje vytrvalost, rychlost i postava. Možná si říkáte, proč trénovat intervalový trénink, když se nechystáte na žádné závody. Snad vás přesvědčí fakt, že po intervalovém tréninku spalujete ještě i následující den, i když sedíte na gauči či v pohodlném křesle.

O co přesně jde?

Je to druh tělesné aktivity, která střídá intenzívní a fyzicky náročné výkony s odpočinkovou částí (buď jde o úplný odpočinek anebo nižší intenzitu aktivity).

Čeho se intervalový trénink týká?

Intervalový trénink lze využít při kterémkoliv kardiovaskulárním cvičení – běh, veslování, jízda na kole apod.

Jak často trénovat?

Jelikož jde o poměrně náročné cvičení, doporučuje se začínat s maximálně dvěma tréninky týdně. Než začnete s intervalovým cvičením (může se jednat například o běh) začněte zlehka. Nikdy se netrénovaní nevrhejte do výkonů, jako cvičící a trénovaný člověk.

Důležité je i počáteční aktivování svalů (zahřátí) a rozcvička. Díky tomu předejdete zranění a svalové horečce. Po cvičení se opět protáhněte a strečink opravdu nešiďte. Trvat by měl minimálně 10 až 15 minut.

Co cvičit mezi tréninky?

Po intervalovém tréninku se člověk cítí velmi vyčerpaný. Už jsme zmínili, že jde o náročné cvičení. Nikdy netrénujte dva dny po sobě, dejte tělu prostor na regeneraci a dopřejte si pouze chůzi, pomalý a plynulý běh, plavání, rekreační sportování anebo kompletní strečink těla, jógu apod. V podstatě se nezříkejte i dalšího cvičení.

Co je nejlepší na hubnutí a tvarování postavy?

Je-li vaším cílem zhubnout a mít pěknou vysportovanou postavu, pak střídejte různé sporty. Intervalové tréninky, kardio cvičení i cvičení se zátěží a nezapomínejte ani na jógu. Sportovní aktivity různě střídejte, tak si vaše tělo nevybuduje zvyk a cvičení bude stále účinné.

Obrázek: pixabay.com