Pravidla pro úspěšné hubnutí, o kterých se od výživových poradců nedozvíte

Fotografie: Depositphotos

Pokud jste se alespoň jednou v životě pokoušeli zhubnout, pravděpodobně jste si všimli, že se na internetu objevují protichůdné informace a žádná „módní“ dieta nepřináší stabilní výsledky.

Odborníci na výživu obvykle tato nedorozumění vysvětlují tím, že každý člověk je jiný, a každý tedy potřebuje jiný způsob, jak se k nižší váze dopracovat. Pokud se vám to ale i přes to dosud nepodařilo, potřebujete jinou strategii. Hledali jsme vědecká doporučení, testovali je na sobě a nyní je přinášíme i vám. Zde je 9 zásad hubnutí, které navzdory své nezřejmosti skutečně fungují. Více prozradila lékařka Katherine Marengo.

Důkladně jídlo žvýkejte

Je to důležitější, než se zdá. Čím lépe něco před polknutím rozžvýkáte, tím rychleji to vaše tělo vstřebá. Čím déle žvýkáte, tím větší šanci dáváte svému tělu, aby vám dalo zpětnou vazbu, že váš hlad byl ukojen. Budete se cítit sytí a nebudete mít těžký žaludek. Pamatujte, že pocit sytosti se nedostaví okamžitě. Mozku trvá asi 20 minut, než přijme informaci ze žaludku, že je již plný.

Dopřávejte si ořechy

Ořechy mají sice hodně kalorií a tuku (zdravého), ale jezte je. Jsou dobré pro mozek a zabrání vám sáhnout po prázdných kaloriích. Doporučené množství je hrst ořechů denně. Všechny druhy ořechů, ale ne solené, ne pražené, bez sladkých nebo slaných obalů.

Vynechejte zbytečný cukr

Nikde nepijte horké nápoje (čaj a kávu) s cukrem. Je mnohem snazší se ho vzdát, než si myslíte, a vaše tělo nebude dostávat zbytečné kalorie z nápojů. Jen to zkuste, po třech šálcích kávy a čaje zjistíte, že už vám nejsou odporné, a po dalších oceníte hloubku chuti kávy a čaje bez slazení. Žádná sladidla nejsou dobrým řešením. Nejlepší nápoj na hubnutí je zelený čaj. Pijte 2 šálky denně.

Fotografie: Pixabay

Procházejte se

Jednoduchá procházka je vaším nejlepším přítelem na celý den. 30 minut denně stačí k tomu, abyste si udrželi nejen váhu, ale i dobrou kondici. Při běhu a chůzi spálíte přibližně stejný počet kalorií. Je důležité si uvědomit, že běh není pro každého, zatímco chůze nikomu neublíží. Pokud chcete větší trénink, trénujte s trenérem nebo jen v bazénu. Spálíte spoustu kalorií a nepoškodíte si klouby.

Věnujte pozornost držení těla

Pokud budete mít vždy rovná záda, váš metabolismus bude pracovat rychleji. Když začnete dnes, za dva dny to bude snazší. A za tři týdny začnete chodit přesně a bez problémů! Jestliže nevíte, jak správně polohovat tělo (navzdory zdání to neumí každý), obraťte se na fyzioterapeuta, který vás během jednoho setkání naučí, jak správně vertikalizovat tělo a polohovat ramena, břicho nebo pánev.

Všímejte si barvy jídla

Pravidlo je jednoduché: žluté a bílé potraviny by se měly jíst co nejméně a v co nejmenším množství (chléb, těstoviny, máslo atd.), tmavé potraviny více. Nejméně kalorické potraviny jsou ty, které mají zelenou barvu. Pravidlo má jednu výjimku, a tou jsou potraviny obsahujících prospěšné střevní bakterie, tedy kefír a přírodní jogurt.

Fotografie: Freepik

Vyzkoušejte metodu zapisování

Možná vám to bude vyhovovat. Zapisujte si, co jíte. Uvědomíte si tak, že jíte více, než kolik potřebujete. Každý den si zapisujte svou hmotnost a objem. Motivuje to víc, než se zdá. Za ideální rychlost hubnutí je považováno 1–1,5 kg týdně, ne více. Zaručuje, že při hubnutí nebudete mít zdravotní problémy. Pokud nemáte velkou nadváhu. Obézní lidé obvykle hubnou o něco více.

Vařte si sami

Jídlo v restauraci obvykle obsahuje příliš mnoho zbytečných přídatných látek. Kromě zvýrazňovačů chuti se nadměrně používá sůl, koření, rafinovaný a hydrogenovaný tuk. Zlaté pravidlo správné výživy: pouze „skutečné“ produkty, žádné prefabrikáty. Maso a uzeniny by měly být nejlépe z ekologického chovu – jsou mnohem zdravější a méně kalorické. Také ryby mohou být velmi hodnotnou potravinou, pokud pocházejí z čistých vod.

Rozmanitost je krásná

Pamatujte, že hubnutí je o optimalizaci zdraví a pohody, ne o tom, aby všichni vypadali stejně a vešli se do velikosti 36. Velikost je jen číslo, krásní a zdraví můžete být při jakékoli velikosti. Pokud máte přiměřené míry a cítíte se lehce a dobře a nemáte žádné znepokojující výsledky testů, neměli byste hubnout. Indikací k hubnutí je vždy špatná nálada, velké břicho, zdravotní indikace či náhlý přírůstek hmotnosti, zejména na určitých místech těla.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]