5 příčin, které sabotují hubnutí

Omezili jste tuky, jíte ovoce a zeleninu, pořídili jste si permanentku do fitka – a pořád nic? Hubnutí ve skutečnosti podléhá spoustě dalších vlivů. Možná vás překvapí, co všechno může sabotovat vaší snahu zredukovat tělesnou hmotnost.

Směnný režim

Pracujete přes noc? Nebo dokonce nepravidelně – jednou v noci, jednou ráno, jindy zase odpoledne? Váš organismus dostává zabrat. Pravděpodobně máte chutě na sladká nebo mastná jídla, zatímco salát vás moc nepovzbudí. Hlavní je dodržovat pravidelnost. A nehladovět, a to ani v noci! Když jste vzhůru, držte se zásady „ jedno menší jídlo za dvě až tři hodiny“. Radši než hamburgerem a sušenkami dobíjejte energii kuřetem, rybou nebo oříšky.

Medikamenty

Málo se o tom mluví, ale spousta léků má na svědomí to, že spíš kyneme, než shazujeme. Hormonální antikoncepce, antidepresiva nebo třeba prášky na alergii – ty všechny stojí za výkyvy hmotnosti nebo za zvýšenou chutí k jídlu. Jestli vám vadí, že kvůli lékům nehubnete, nebo dokonce přibíráte na váze, zkuste se poradit s lékařem. Možná spolu najdete jinou alternativu, se kterou se vaše tělo lépe srovná. Zkuste dát šanci třeba i přírodní medicíně.

Málo kalorií

Diety, které fungují, jsou ty, které vás příliš neomezují. Je nesmysl jíst méně často nebo si dávat porce „pro vrabce“ s vírou, že se tak snadněji a rychleji zbavíte kil. Hubnout budete maximálně do chvíle, kdy si vaše tělo na nový režim zvykne. Nedostatečnou výživou obíráte tělo o energii, kterou běžně získává hlavně z proteinů a tzv. dlouhých sacharidů. Proto si ji začne ukládat ve formě tuků. Nebo vás potrestá záchvaty vlčího hladu, kdy sníte, na co přijdete. Raději jezte častěji a „tak akorát“.

 Nedostatek bílkovin

Jak bylo již uvedeno, proteiny jsou pro tělo nezbytností. Spousta žen dělá při dietě tu chybu, že je ze svého jídelníčku téměř vymýtí. Jen zelenina a luštěniny ale vašemu organismu stačit nebudou, zejména pokud v rámci hubnutí sportujete. Poradci na zdravou výživu tvrdí, že bílkoviny by měly tvořit 25-30% denní stravy. Ale pozor, záleží na tom, v čem je přijímáte! Steak nebo tučné sýry si nechte na zvláštní příležitosti, naopak se nebojte tvarohu, vajec ani libového masa. Vhodnými zdroji bílkovin jsou i ryby nebo tofu.

Stres a únava

Vstát, vypravit děti do školy, pak strávit den v práci, zajít do banky, nakoupit, navařit, umýt nádobí, vyprat a uspat potomky. Vypadá váš běžný den takhle? Vaše tělo je nejspíš vyčerpané, ale ví, že to nesmí dát najevo. Zásobuje se „lacinými“ zdroji energie, tedy cukry a tuky, a vy nehubnete. Životní styl od základu těžko změníte, ale stresu a přehnanému vypětí se bránit můžete. Nejděte si čas na relaxaci, meditujte, dodržujte pitný režim (ideální je voda a bylinkové čaje), a hlavně: přenechte některé úkoly ostatním!

Fotografie publikována se svolením stockimages Photography/FreeDigitalPhotos.net