Jídelníček královny Alžběty pro skvělou kondici do pozdního věku

Je-li řeč o zdravém a dlouhém životě, začnou mnozí přemýšlet nad životním stylem i babskými radami, které zaručí dlouhověkost. O jak zázračný jídelníček se asi jedná? Rozhodně nejde o žádné čáry a máry, lektvary z muších křídel a myších ocásků či podobné pohádkové báchorky. 

Dlouhověkost tkví v životních postojích a samozřejmě stylu stravování. Kdo jiný by mohl poskytnout lepší rady než dáma ve věku 91 let, kterou můžete vídat s úsměvem na tváři. Řeč je bezpochyby o královně Alžbětě II. Zatímco se během její vlády změnilo mnohé ve světě i osobním životě, konkrétně stravovací návyky zůstaly neměnné. Proč měnit něco, co léta funguje a osvědčilo se? Přečtěte si, jaký jídelníček má její výsost a popřemýšlejte, zda i vám by se líbilo dožít se bezproblémového stáří.

Start dne – sušenky s čajem

Pokud si myslíte, že královna vyspává do pozdních hodin, pak se mýlíte. Řídí se heslem – ranní ptáče, dál doskáče. Tudíž vstává v časných ranních hodinách a den začíná šálkem oblíbeného čaje Earl Grey bez cukru! K čaji si dopřeje pár chutných sušenek. To však není snídaně. Ta přichází později. Toto jídlo pouze občerství, povzbudí.

Klasická snídaně její výsosti zahrnuje cereálie a ovoce. Občas se odmění toustem s marmeládou. Při zvláštních příležitostech si dopřeje klasickou anglickou snídani – míchaná vejce, opečenou slaninu a lanýže (vzácný druh houby a kulinářská pochoutka).

Sklenička ginu před obědem

Královna si údajně před obědem ráda dopřeje oblíbený drink v podobě ginu smíchaného s Dubonnetem (sladký aromatizovaný aperitiv na bázi vína) s ledem a plátkem citrónu. Někteří by možná utrousili poznámku „vypálit červa“. No…asi to má něco do sebe. V malém množství alkohol neškodí.

Bez příloh

Při obědě a večeři se královna vyhýbá sacharidům. Oběd je servírován vždy v 13:00 a většinou zahrnuje grilovanou rybu s přílohou (špenát či cuketa). Případně obědvá grilované kuře se salátem. Britská královna se vyhýbá konzumaci jídel obsahujících škroby a sacharidy. Proto na jejím talíři nikdy neuvidíte těstoviny, rýži, brambory.

Něco dobrého na zub

To, že se na oběd a večeři vyhýbá sacharidům, neznamená, že si nedopřeje i něco dobrého. Odpolední čaj s koláčem a sendvičem přijde vhod a zažehná chutě. K čaji, který si odpoledne dopřává, nechybí krémový vláčný zákusek nebo čokoládový dort ze sušenek, který patří k jejím nejoblíbenějším. Podle slov bývalého šéfkuchaře má královna slabost také pro sendviče. Konkrétně sendvič s uzeným lososem, okurkou a vejci dochucený majonézou anebo šunkový sendvič s hořčicí. V obou případech je sendvič bez okrajové kůrky. K dalším laskominám patří malé džemové jednohubky. Jedná se o chléb s máslem a džemem vykrájený na malá kolečka.

Steak na večeři

Její výsost preferuje konzumaci masa z ověřených místních farem. Jejím favoritem je gaelský steak na houbové omáčce a whisky. Stejně tak zbožňuje nedělní pečeni a tu a tam si dopřeje jehněčí, pečené hovězí, ale i maso z tetřeva či berana. Ať už jí jakékoliv maso, musí být vždy perfektně připravené. O servírování se snad nemusíme ani zmiňovat. Hlavní jídlo je doplněné o jahody nebo broskve, které jsou vypěstované v královských sklenících na hradě Windsor. A po dobré večeři nechybí samozřejmě pohár šampaňského. Podle některých zdrojů finišuje královna svůj den skleničkou šampaňského vybraných značek – Lanson, Boolinger, Krug.

I čokoláda musí být

Královna Alžběta čokoládu zbožňuje a dokonce sama sebe nazývá čokoholičkou. Je-li řeč o čokoládě, pak samozřejmě máme na mysli kvalitní hořkou čokoládu.

Sami vidíte, že jídelníček královny není zase tak přísný a rozhodně si nepotrpí na dodržování přísných diet. K zdravému životnímu stylu nepatří však jen jídlo a dobré pití, ale i pohyb. Ten si královna dopřává také. Pravidelně chodí na procházky venčit psy a jezdí na koni. Oběma činnostem se věnuje pravidelně. Tudíž strava, aktivní pohyb a optimismus je trojice, která zaručí dlouhověkost. Co myslíte?

Obrázek: pixabay.com