7 tipů jak nakopnout metabolismus

Metabolismus představuje „neúnavný stroj“ v našem těle, jež stále pracuje. Spíme-li či odpočíváme, stejně pracuje. Ale jako každý stroj potřebuje energii, aby mohl být nonstop aktivní. Mnoho mužů i žen si stěžuje, že jejich metabolismus je pomalý a nemohou s tím nic dělat. Existují však vědecky podložené postupy a techniky, jak jej zrychlit a podpořit tak spalování tuků v jakémkoliv věku.

Pokaždé když se najíme, enzymy a celý trávící systém přemění potravu na energii, jež udržuje chod našeho celkového fungování. Čím hbitěji metabolismus pracuje, tím více spaluje tělo kalorií. A čím více spálíme kalorií, tím méně budeme mít tukových zásob.

Rady a tipy – Jak nakopnout metabolismus

Snídaně – vynechávání snídaní je v podstatě metabolická vražda. Je úplně jedno, zda snídáte v 7 hodin ráno nebo 11 dopoledne – to závisí na vašem denním režimu. Důležité je stihnout minimálně 4 jídla za den. Bez snídaně se tělo přepne do šetřícího režimu a dochází k ukládání tělesného i útrobního tuku.

Pitný režim – vypijte sklenku vody před každým jídlem. Jednak dodržíte lépe pitný režim, a také vás to zasytí. Sníte potom menší porci jídla. Zařaďte do pitného režimu zelený čaj, citrony, grapefruit a zázvor – vše jmenované pomáhá při hubnutí. Navíc bylo prokázáno, že lidé pijící 8-12 sklenic vody za den mají rychlejší metabolismus než ti, kteří vypijí polovinu uvedené dávky.

Hodně zeleniny – ta jednak zasytí bez přibírání a vyčistí lidský organismus. Konzumujte potraviny bohaté na železo. Obzvlášť ženy, protože každý měsíc ztrácí mnoho železa. Najdete ho v brokolici, špenátu a listové zelenině. Důležitá je samozřejmě i vláknina a další vitamíny a minerály obsažené v zelenině.

Zdravé stravování – jezte 4x až 6x za den, ale rozdělené do menších porcí. Rozhodně nesmíte hladovět. To vede k návalům různých chutí a přejídání se. Zaměřte se na zdravé potraviny.

Hodně bílkovin (protein) – Budete-li klást důraz na dostatečný příjem bílkovin, pak budete podporovat vaše svalstvo a metabolismus se zrychlí. Svaly spalují více kalorií než tuk a činí tak dokonce, i když jste zrovna v klidu a nic neděláte.

Pravidelný pohyb – cvičení rozběhne bazální metabolismus, který je zodpovědný až za 70% spálených kalorií během dne. Doporučuje se zařadit silový, kardio i intervalový trénink. I zde jasně hovoří vědecky podložená fakta. Lidé střídající sprinty a šlapání na kole, dosáhli 3x lepších výsledků než ti, kteří pouze šlapali na rotopedu konstantní rychlostí.

Kvalitní spánek – zvyšuje naši imunitu, umožňuje přirozené cykly v těle a podporuje spalování tuků. Lidé mající spánek kratší jak 6 hodin denně, ve větší míře trpí nadváhou a obezitou. Zaměřte tedy pozornost na svůj režim a pokuste se spát dostatečně dlouho.

Na závěr

Mnozí lidé se rádi vymlouvají na svůj věk nebo geny. Pravdou je, že s každým desetiletím se zpomalí metabolismus přibližně o 5%. Roli zde hrají hormony, ale z větší části je to hlavně proto, že s narůstajícím věkem ubývá pohybu i potravin bohatých na bílkoviny. K tomu všemu se přidruží ještě i ztráta svalové hmoty.

Proto dochází ke zpomalení metabolismu a lidé začnou nabírat čím dál více tuku. A čím více tuku – tím méně svalové hmoty. Naštěstí se dá příroda napálit, ale musí se dodržovat všechny výše uvedené rady: pohyb, zdravý jídelníček, pitný režim, spánek.

Obrázek: pixabay.com