Jednoduchá cvičení pro posílení držení těla a ulevení od bolesti zad

Bolesti zad a krku nejsou, podle vědců, jediné problémy, které vás mohou sužovat kvůli špatnému držení těla. Dalšími důsledky mohou být například špatná rovnováha, bolesti hlavy, dýchací potíže, a dokonce i pálení žáhy. A proto existují lékařská doporučení, která vám těmto potížím mohou pomoci uniknout.

Jaké cviky to jsou?

Předně je třeba říci, že nejsou nijak složité a řídí se, profesionálními doporučeními a mají pro vás několik typů na jednoduché, ale přesto účinné cviky, které vám pomohou napravit vaše špatné držení těla a které můžete provozovat i během třeba pracovní přestávky.

  • Otevřená ramena
  • Čtyřnásobná rotace hrudníku
  • Dřep a dosah
  • Překlopení a zpět

Tyto cviky samozřejmě nejsou jediné, existuje i spousta dalších od hromady expertů, a určitě vám také pomůžou. Když budete cviky pravidelně každý den provádět, jistě vám po nějaké delší době pomohou. Pokud by tomu tak nebylo, bude na místě navštívit svého doktora nebo přímo nějakého ortopeda. Zajisté, že pokud maté již od doktora předepsané, že máte potíže se zády, jako je například skolióza, artritida a podobně, určitě byste měli zvážit spíše návštěvu rehabilitačního střediska, než zkoušet různé cviky z internetu, které by vám a vašemu tělu mohli navíc ještě přitížit.

Otevřená ramena a Čtyřnásobná rotace hrudníku

Otevřená ramena je název pro cvik, při kterém stojíte, používáte horní část těla a převážně hýbete jenom rukama. Na začátku se musíte postavit tak, aby vám to bylo pohodlné. Poté rozkročíte tím stylem, že budete mít chodidla od sebe na šířku ramen. Ruce zavěsíte dolů rovně podél těla a narovnáte záda. Ruce zvednete do stran, neboli je rozpažíte a zatlačíte ramena směrem dozadu tak, aby se vám v podstatě otevřel hrudník.

Začnete tím, že před sebou budete přepínat paže, jednu přes druhou tak, aby se vaše lokty setkaly. Pokud tyto pokyny vykonáte správně, měli byste cítit, jak vás vaše lopatky táhnou, a tím správně fungují. Křížení rukou opakujte 45 sekund.

Cvik Čtyřnásobná rotace hrudníku provedete tak, že si kleknete na všechny čtyři, položíte jednu ruku za hlavu a druhou necháte nataženou před vámi, spočívajíc na zemi. Přitahujte loket k podlaze a následně ho opět otočte směrem ke stropu. Hlavu otáčejte stejným směrem jako loket. Cvik se provádí stejně dlouho jako předchozí s tím, že po dokončení vyměníte ruce a opakujete na druhé straně.

Dřep a dosah a Překlopení a zpět

Dostaňte se do hlubokého dřepu a zkřižte ruce tak, že se dlaně budou dotýkat pat. Začněte zvedat jednu ruku nahoru a dolů, vaše hlava by měla vaši paži následovat. Opakujte znovu 45 sekund.

Další cvičení můžete provést pomocí elastické pásky či s ručníkem. Držte pásku nataženou před sebou a vytvořte napětí. Zvedněte ji a pak pomalým přetočením ramen dejte za sebe. Cvik opět opakujte 45 sekund.

Fotografie: Pixabay, Depositphotos

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]