Kryptosporidióza – vážné průjmové onemocnění, kterým se můžete nakazit v bazénu

Léto je úžasné období dovolených, výletů, venkovních aktivit a koupání. Právě koupání patří mezi nejoblíbenější letní aktivity, ale také patří k těm nebezpečným. Z bazénu si můžete domů přinést nejen kožní vyrážky, ale i onemocnění zvané kryptosporidióza.

Jedná se o onemocnění způsobené parazitem zvaným Cryptosporidium. Způsob, jakým může člověk získat kryptosporidiózu, je… no, zkrátka méně než příjemný (přenáší se fekálně-orální cestou). Vodu kontaminuje člověk, který měl nebo má průjem. V bazénu se běžně nalézají sliny, pot a bohužel i moč a někdy i výkaly. Většinou je množství tak malé, že si s tím bez problémů poradí filtrační systém. Nicméně některé bakterie jsou natolik odolné, že přežijí.

Člověk, který byl nakažen touto bakterií a měl střevní potíže (průjem) by ještě dva týdny od vyléčení neměl navštěvovat koupaliště, protože je přenašečem této bakterie. Průzkumy však ukázaly, že jen málokdo se tímto nařízením skutečně řídí. Mimo jiné jen polovina těchto lidí se jde před vstupem do bazénu osprchovat. Třem z pěti lidí se podaří dokonce bazénovou vodu polknout. A na malér je zaděláno.

Příznaky onemocnění

Jestliže budeme plavat v bazénu, ve kterém se nalézá jeden člověk trpící tímto parazitárním onemocněním, vystavujeme se riziku, že se rovněž nakazíme. Stačí přitom polknout trochu vody. K příznakům onemocnění patří:

  • Silné bolesti břicha

  • Bolesti hlavy

  • Nevolnost

  • Ztráta chuti k jídlu

  • Pocit na zvracení, zvracení

  • Bolesti svalů

  • Únava

  • Inkubační doba je cca 2–10 dní, po uplynutí této doby vzniká vodnatý průjem

V chlorované vodě mohou paraziti přežít až 10 dnů. Navíc nejde o jedinou hrozbu, která ve veřejném bazénu číhá. Mohou to být také bakterie E-coli, hepatitida A, plísně, kvasinky, zánět spojivek a další.

Jednoduché doporučení

Ujistěte se, že zařízení, ve kterých plavete, jsou udržována v čistotě. „Choďte na místa, o kterých víte, že mají vysoké hygienické standardy.“Před vstupem do bazénu se vždy osprchujte a stejně tak i po ukončení pobytu v bazénu. Buďte opatrní, pokud se koupete v bazénu, kde jsou zvířata v těsné blízkosti, protože parazit může být přenesen ze zvířete na člověka. Snažte se, aby se vám voda nedostala do úst. Pokud jste sami měli průjem, nechoďte do společného bazénu ještě dva týdny po uzdravení.

Obrázky: pixabay.com