Všechny zuby jsou spojeny s konkrétními orgány v těle, jejich bolest může tudíž mnohé naznačovat

Každý zub je spojen s určitým orgánem v těle. Bolest zubu tak může předvídat problémy s některými orgány. Zdraví ústní dutiny je životně důležité pro naše zdraví obecně. Naše ústní dutina je počátečním stadiem a vstupem některých mikrobiálních infekcí do oběhového systému. Zdraví ústní dutiny by mohlo být rizikovým faktorem pro prokázání blízkosti infekcí a nemocí, např. cukrovky, koronárních onemocnění a mrtvice.

Co vše mohou zuby prozradit o vašem zdraví?

Virus lidské imunitní nedostatečnosti známý jako HIV může zpočátku vykazovat indikace v ústech. Jedinci s parodontální chorobou mají větší problémy s kontrolou glukózy. Výskyt předčasně narozených dětí s nízkou porodní hmotností je také spojen s onemocněním dásní. Osoby s respiračními problémy mohou mít výraznější potíže s dýcháním, když je ohroženo zdraví úst. Špatné zdraví ústní dutiny souvisí i s psychikou a depresemi.

Lidé, kteří provádějí akupunkturu se při své práci obracejí na tabulky, jež zobrazují spojení zubů s akupunkturními dráhami. Díky tomu je možné diagnostikovat a léčit tu část těla, se kterou zuby souvisí. Pro představu uvádíme spojení zubů a konkrétních orgánů.

 • Řezáky a špičáky – ledviny, játra, žlučník

 • Dráhy z třenových zubů a stoliček ústí do žaludku a tlustého střeva

 • Bolest v dolních a horních řezácích může ukazovat na infekci močového měchýře, ledvin, uší nebo na problémy s pohlavními a lymfatickými orgány

 • Bolestivé stoličky mohou znamenat zánět žaludeční sliznice, střevní nebo žaludeční vředy, chudokrevnost, onemocnění močového měchýře, zdraví prsu, problémy se slinivkou břišní, hemoroidy

 • Zuby moudrosti jsou spojovány s centrálním nervovým systémem, srdcem, střevy, játry. Mohou však také ukazovat na kardiovaskulární onemocnění, vysoký krevní tlak, bolesti hlavy, bolesti končetin.

Propojení zubů a zdraví

 • Bolest prvního řezáku – zánět mandlí nebo prostaty

 • Bolest špičáků – játra, žlučník

 • Bolest třenového zubu -nerovnováha žaludeční mikroflóry, zánět tlustého střeva, alergická reakce, zápal plic

 • Bolest čtvrtého zubu nahoře i dole – klouby, artritida, plíce, tlusté střevo

 • Dolní špičáky – oběhový systém, plicní dysfunkce, ateroskleróza

 • Dolní stoličky – křečové žíly, polypy v tlustém střevě, bronchitida, astma, zápal plic – dýchací cesty

Když teď víte, že zuby souvisí s kompletním zdravím člověka, můžete zkusit navštívit holistického stomatologa, který vaše problémy se zuby vyřeší úplnějším způsobem, kde je nahlíženo na ústa a zuby jako na součást celého těla. Jakmile vyřešíte skrytý zdravotní problém, vyřeší se i problémy s chrupem. Zuby jsou totiž důležitou součástí nervové komunikace a poskytují jedinečné smyslové vjemy. Stává se, že člověka bolí zub, který už vlastně nemá, který byl vytržen (fantomová bolest) – nicméně orgán, se kterým byl zub propojen, může způsobovat tento problém. Bolesti zubů neberte tedy na lehkou váhu.

Obrázky: dailyhealthpost.com