Problémy v oblasti intimních partií, o kterých ženy nerady mluví

Přepadnou-li vás bolesti kdekoliv, je to jistě znepokojující. Vždy to značí nějaký problém, nebo minimálně důvod zpozornět. Co však často ženy vyděsí nejvíce, je bolest v intimních oblastech. Návštěva gynekologa je totiž pro většinu z nich noční můrou a bojí se nejen toho, že budou za hypochondry, ale i vážné diagnózy. Co může značit bolest stydkých pysků a kdy je potřeba navštívit lékaře?

Základní anatomická klasifikace dělí pysky na vnitřní a vnější. Mají za úkol chránit vstup do vagíny. Bolest u stydkých pysků je nepříjemný, subjektivní pocit, který může mít mnoho podob – od tlaku až po pálení nebo svědění. Bolest může být doprovázena i dalšími jevy jako je zvětšení pysků, změna jejich barvy nebo jiné symptomy.

Chronická bolest bez příčiny

Mezi poměrně nepříjemné a vážné diagnózy patří tzv. vulvodynie. Její příčina zůstává neznámá a povaha bolesti se u jednotlivých pacientek také může lišit. U většiny se však objevují pálení, svědění nebo bodavá bolest, která je více či méně přítomná při každém doteku vagíny. A nemusí jít jen o sexuální styk – často se může objevovat i při nošení těsného oblečení nebo při sezení. Tato diagnóza nemá zatím jasnou příčinu, na vině mohou být například hormonální změny, ale i různé druhy nádorů. Určitě je na místě navštívit lékaře a nechat se zevrubně vyšetřit.

Bolesti během menstruace

Není výjimečné, že se během menstruace u žen může objevit i bolest stydkých pysků. Někdy je také součástí premenstruačního syndromu. Tyto bolesti často doprovází i bolest v podbřisku, bolesti hlavy a beder, celková únava a mizerná nálada. Příčinou mohou být hormonální změny, ke kterým dochází v těchto obdobích menstruačního cyklu, a takové potíže nejsou nijak výjimečné.

Jsou-li bolesti extrémně silné a obtěžující, je radno navštívit lékaře a požádat jej o pomoc. Doktor se také nejprve ujistí, že neexistují žádné další nebezpečnější příčiny bolestí a případně doporučí vhodnou terapii.

Bolest v těhotenství

Bolest u stydkých pysků v těhotenství vzniká nejčastěji v důsledku výskytu křečových žil v této oblasti. Zvyšuje se totiž přirozeně krevní tlak, a i v oblasti břicha nebo pánevního dna se může hromadit krev v žilách, které nápor nezvládají. Často se také objevují hemoroidy, které mohou být velmi nepříjemné a ztěžují každodenní život. Dají se ale řešit, proto návštěvu lékaře neodkládejte. Neléčené intimní infekce v těhotenství mohou představovat hrozbu pro dítě, takže jakýkoliv problém hlaste ihned svému lékaři.

Pomoc a léčba

Ta je závislá především na příčině bolesti, kterou často pomůže odhalit jen odborník. Pokud objeví infekci, je nutné začít brát vhodná antibiotika. Důležitá je i správná hygiena intimních partií, vzdušné a pohodlné spodní prádlo a volné oblečení zejména v letním období.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]