Kamutová mouka a jí podobné se opět pomalu ale jistě vracejí na náš stůl

Fotografie: Freepik

Pokud rádi a často pečete, už jste se patrně setkali s kamutovou moukou a dokonce jste z ní zkusili už i něco upéci. A pokud ne, určitě to zkuste. Není to sice zrovna levná záležitost, ale pokud jde o zdraví, nelze hledět na nějakou tu korunu navíc.

Kamut je vlastně (prapředek) prapůvodní druh pšenice, ale neprošel procesem hybridizace a genetických úprav. Pěstování kamutu je nedotčeno moderními zemědělskými postupy. Proto si také zachoval své původní vlastnosti. Podobně, jako třeba mouka Einkorn z nejkvalitnější německé a rakouské pšenice. Špalda, Emmer, Einkorn a Kamut se opět vracejí na náš stůl.

Ale zpátky ke kamutu… oproti pšenici má až dvojnásobný obsah živin. Kamut se pyšní vysokým obsahem selenu, zinku, hořčíku a nenasycených mastných kyselin. Pro mnoho lidí je kamut skvělou náhražkou za obyčejnou pšenici, přestože jim obyčejná pšeničná mouka způsobuje zdravotní problémy, kdežto s kamutem se vytrácejí. Ale je potřeba vyzkoušet, každému sedět nemusí. Totéž samozřejmě platí o jiných moukách ze sorty starověká pšenice.

Fotografie: Pixabay

Hrátky v kuchyni

Není úplně nutné se vzdávat i mouky, kterou už znáte a běžně kupujete ve vašem obchodě. Nicméně pro mě jsou tyto starodávné pšenice výzvou k objevu. Každá z těchto pšenic z dávných dob dodává mému stolu vznešenou texturu a úžasné nové chutě i vůně. Už si mě podmanily a nechci, aby při mém pečení chyběly. Míchat mouky na chléb a jiné pečivo je prostě výzva.

Nemluvě o jejich nutričním profilu, který je lepší než u moderní pšenice. Starověké odrůdy pšenice mají obvykle vyšší obsah bílkovin a více mikroživin. Například einkorn je bohatý na antioxidant lutein, emmer nabízí niacin a hořčík a kamut má zase vysoký obsah selenu.

  • Emmer – pšenice s dvojitým zrnem

  • Špalda – je druh rozpadavé pšenice

  • Enikorn – jednozrnná pšenice

  • Kamut – předchůdce dnešní tvrdé pšenice

Fotografie: Pexels

Kamut

Zrna této nádherné podlouhlé prastaré pšenice jsou dvakrát až třikrát větší než moderní pšenice a mají ohromující bronzovou barvu. Odrůda pšenice se jmenuje Khorasan, pojmenovaná podle historické oblasti v dnešním Íránu.

Pšenice khorasan – KAMUT je vynikajícím zdrojem bílkovin, vlákniny, zinku, fosforu, hořčíku, vitaminu B1 (thiamin) a vitaminu B3 (niacin).

Má také vysoký obsah mnoha minerálů, jako je selen, měď, mangan a molybden. Tyto živiny mají mnoho výhod, včetně příspěvku k normální kognitivní funkci, normálnímu metabolismu, udržování normálního krevního tlaku a ochraně před oxidačním stresem.

  • Molybden – najdeme v malém množství v lidském těle, nalézá se především v játrech a ledvinách. Ačkoli je ho v organismu pouze stopové množství, je klíčový pro metabolismus železa či aminokyselin, a také ovlivňuje činnost nervového systému, potažmo mozku.

Pšenice khorasan (kamut) má extrémně různorodý profil polyfenolů. Polyfenoly jsou rodinou molekul, které si získaly velkou pozornost, protože mají silné antioxidační a protizánětlivé vlastnosti a mohou chránit před mnoha degenerativními chorobami. Kromě toho má pšenice khorasan vysokou hladinu karotenoidů, které jsou další rodinou silných antioxidantů a jsou pravděpodobně zodpovědné za bohatou zlatou barvu zrna a mouky. Pro své nutriční vlastnosti a stravitelnost je KAMUT zvláště vhodná potravina pro sportovce, lidi s aktivním životním stylem a obecně pro každého, kdo hledá vysoce kvalitní výživu. Ačkoli se lepek kamutu od běžné moderní pšenice liší, je stále přítomen, a proto není kamut vhodný pro lidi s celiakií.