Jednodenní půst pomůže s detoxikací organismu a získáním nové energie

Půst je pro mnoho z nás něco nepředstavitelného. Během svého života spořádáme mnoho jídla a tekutin. Každý však ve svém jídelníčku preferuje něco jiného. Jeden je velmi striktní, co se týká jeho skladby a vybírá si především zdravé potraviny a druhý zase jídlo neřeší vůbec a stravuje se velice nezdravě. Co ale neuškodí nikomu, je jednodenní půst, který dokáže tělo očistit od všech škodlivých látek, podpoří jeho imunitu a celkově omladí.

Jak jednodenní půst zvládnout?

Pokud se budete držet určitých bodů, můžete jednodenní půst zvládnout bez újmy. Bude tedy pro vaše tělo jen a jen prospěšný:

  • Stanovte si vhodný den, kdy absolvujete jednodenní půst. Vezměte v potaz, že během půstu můžete pociťovat výraznější pokles energie. Proto se v tento den nepouštějte do nějak náročnějších úkonů, a to jak fyzického, tak duševního rázu.
  • Během jednodenního půstu doplňujte pravidelně tekutiny: pitný režim je důležitý obecně, a to platí během půstu dvojnásob. Preferujte čistou neslazenou vodu. Voda vás udrží svěží a nebudete tolik unavení a malátní.
  • Jednodenní půst absolvujte nejlépe v přírodě, a když budete mít volno: jak již bylo zmíněno v prvním bodě, během jednodenního hladovění můžete být mírně unavení a také pocítíte pravděpodobně pokles výkonnosti, proto je dobré si vybrat k půstu den, kdy budete mít volno a můžete odjet třeba na chalupu.
  • Zacvičte si lehkou jógu, nebo meditujte: což podpoří nejen zdraví fyzické, ale hlavně to duševní. Tyto techniky vám pomohou odolat tomu, abyste se najedli, a tak lépe vydržíte dokončit své postní období.

Špatná nálada a podrážděnost

V průběhu jednodenního půstu na sobě můžete pozorovat i určité projevy podrážděnosti, či bolesti hlavy. Proto je důležité dodržovat předešlá doporučení.

Proplujete tak půstem s grácií a příště už budete vědět, jak se k tomu postavit. Váš organismus si na pravidelné půsty vcelku zvykne a při dalších postních dnech už nebude tolik trpět, jako při pokusu prvním.

Když nezvládnete úplný půst

Jednodenní úplný půst nemusí každý hladce zvládnout. Pokud tedy chcete i přesto organismus očistit a dodat mu novou energii, můžete vyzkoušet i půst přerušovaný, který není pro tělo tak dramatický. Můžete si vybrat, v jaké variantě jej budete dodržovat. Buď v takové, že v časovém okně deseti hodin se normálně najíte a zbylých čtrnáct hodin se postíte, či půst dodržíte šestnáct hodin a během osmi hodin se budete stravovat běžně, jak jste zvyklí.

V případě, že chcete skutečně zhubnout, je vhodné během časového okna, kdy můžete jíst, preferovat spíš lehčí pokrmy. Samozřejmostí by mělo být také doplňování tekutin, ideálně tedy vody, nebo bylinných čajů. Povolené jsou i některé kofeinové nápoje v rozumné míře. Tudíž pro milovníky kávy je to pozitivní zpráva.

Fotografie: Pixabay