Hubnutí pomocí vody: Nadbytečných kil je možné se zbavit i díky této prosté surovině

Fotografie: Depositphotos

Pití vody pomáhá spalovat kalorie a snižuje chuť na jídlo. Nahrazení sladkých nápojů vodou může také snížit příjem kalorií a cukru. Samotné pití vody však k výraznému snížení hmotnosti nestačí.

Pití vody je jednoduchý, ale často podceňovaný způsob, jak podpořit proces hubnutí. Mnoho lidí neví, že pitím dostatečného množství vody může urychlit metabolismus, snížit chuť k jídlu a pomoci tělu spálit více kalorií. Kromě toho může pití vody také pomoci při odplavení toxinů z těla a zlepšit celkový stav pokožky, říká doktorka Adda Bjarnadottir.

Pití vody může způsobit, že spálíte více kalorií

Čisté vodě se mezi lidmi říká přírodní spalovač. Pití vody totiž zvyšuje množství kalorií, které spálíte, což se označuje jako klidový energetický výdej. U dospělých se klidový energetický výdej během 10 minut po vypití vody zvýší o 24–30 %. Tento stav trvá nejméně 60 minut.

Pití vody před jídlem může snížit chuť k jídlu

Ano, pití vody před jídlem může snížit chuť k jídlu, a tím pomoci snížit příjem kalorií. Když pijete vodu před jídlem, může to vytvořit pocit plnosti v žaludku a snížit chuť k jídlu. Pití vody před jídlem může snížit množství jídla, které sníte, což vede ke snížení příjmu kalorií. Nicméně, pití vody před jídlem nemusí být účinné u každého a záleží na individuálních preferencích a potřebách.

Méně kalorií, nižší riziko nadváhy?

Protože voda přirozeně neobsahuje kalorie, je obecně spojena se sníženým příjmem kalorií. Je to hlavně proto, že pak pijete vodu místo jiných nápojů, jež jsou často vysoce kalorické a obsahují cukr. Lidé, kteří pijí převážně vodu, mají v průměru až o 9 % (nebo 200 kalorií) nižší příjem kalorií. Pití vody může také pomoci předcházet dlouhodobému přibývání na váze. Obecně platí, že průměrný člověk přibere každé 4 roky asi 1,45 kg.
pití voda
Fotografie: Freepik

Kolik vody byste měli vypít?

Doporučené množství vody, jež by měl dospělý jedinec vypít denně, se pohybuje mezi 1,5 a 3 litry. To však může být ovlivněno řadou faktorů, jako jsou věk, pohlaví, hmotnost a úroveň fyzické aktivity. Lidé, kteří se více potí nebo intenzivněji cvičí, by měli vypít více vody, aby nahradili ztrátu tekutin způsobenou pocením.

Množství vody, kterou byste měli vypít, se také může lišit v závislosti na vaší stravě. Pokud jíte mnoho potravin s vysokým obsahem vody, jako jsou ovoce a zelenina, může být vaše potřeba vody menší. Na druhé straně, konzumace potravin s vysokým obsahem soli nebo cukru může vyžadovat více vody pro správné zpracování tělem.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]