Jogurtová dieta: Téměř neznámý způsob hubnutí, který ale budí kontroverze

Fotografie: Freepik

Jogurt je fermentovaný mléčný výrobek, který si lidé po celém světě vychutnávají jako krémovou snídani nebo svačinu. Kromě toho je spojován se zdravím kostí a příznivými účinky na trávení.

Ve skutečnosti se několik diet soustředí výhradně na jogurt a tvrdí, že je klíčem k tomu, aby vám pomohl shodit váhu. Přesto vás možná zajímá, jak tato tvrzení obstojí při vědeckém zkoumání. Tento článek vysvětluje vše, co potřebujete vědět o jogurtové dietě a o tom, zda vám tento oblíbený mléčný výrobek pomáhá zhubnout.

Co je jogurtová dieta

Odbornice na výživu Ana Luque propaguje stravovací návod nazvaný Jogurtová dieta, podle kterého je jogurt tajemstvím hubnutí a podpory celkového zdraví. Konkrétně prohlašuje, že probiotika obsažená v jogurtu pomáhají léčit obezitu, intoleranci laktózy, zažívací problémy, reflux kyselin, syndrom dráždivého tračníku, alergie, cukrovku, onemocnění dásní, kvasinkové infekce, pomalý metabolismus a vředy. Několik teorií naznačuje, že jogurt podporuje hubnutí díky různým živinám.

Tvrzení o vápníku

Teorie vysvětluje, že mléčný jogurt je považován za vynikající zdroj vápníku, 1 kelímek (245 g) poskytuje přibližně 23 % denní hodnoty. Vápník je základní minerální látka, která je důležitá pro zdraví kostí. Byl také studován pro své účinky na hubnutí.

Studie na 4 733 osobách spojovala doplňky vápníku s významně menším nárůstem hmotnosti v průběhu času u dětí, dospívajících, dospělých mužů, žen před menopauzou a dospělých se zdravým indexem tělesné hmotnosti. Celkový účinek doplňků stravy byl však poměrně malý. Osoby užívající vápník přibraly v průměru o 1 kg méně než osoby, které doplňky stravy neužívaly.

Fotografie: Freepik

Několik dalších studií naznačuje, že vápník podávaný ve stravě nebo jako doplněk stravy může napomáhat hubnutí a úbytku tuku u dětí, žen po menopauze s obezitou a mužů s diabetem 2. typu. Přesto několik dalších studií neprokazuje významnou souvislost mezi zvýšeným příjmem vápníku a úbytkem hmotnosti.

Tvrzení o bílkovinách

Obsah bílkovin v jogurtu může napomáhat hubnutí různými způsoby. Bylo zjištěno, že vysoký příjem bílkovin zvyšuje hladinu několika hormonů snižujících chuť k jídlu. Snižuje také hladinu hormonu hladu ghrelinu. Strava s vysokým obsahem bílkovin může podpořit váš metabolismus, což vám pomůže spálit více kalorií během dne. Dále bylo prokázáno, že zvýšení příjmu bílkovin zvyšuje pocit sytosti a uspokojení.

Strava s vysokým obsahem bílkovin vás tak může přirozeně povzbudit k tomu, abyste během dne přijímali méně kalorií. Vedle sníženého příjmu kalorií může strava s vysokým obsahem bílkovin pomoci zachovat svalovou hmotu a zároveň podpořit úbytek tuku, zejména v kombinaci s odporovým cvičením. Jeden kelímek (245 gramů) jogurtu obsahuje od 8 gramů bílkovin v běžném jogurtu až po 22 gramů v řeckém jogurtu.

Tvrzení o probiotikách

Jogurt je dobrým zdrojem probiotik, což jsou prospěšné bakterie, které podporují zdraví střev. I když je výzkum omezený, první studie naznačují, že probiotika, zejména ta, která obsahují bakterie Lactobacillus, které jsou v jogurtu běžné – mohou pomoci při hubnutí a odbourávání břišního tuku. V 43denní studii na 28 dospělých osobách s nadváhou bylo zjištěno, že konzumace 100 gramů jogurtu  denně vedla k většímu snížení množství tělesného tuku než konzumace jogurtu bez probiotik.

Fotografie: Freepik

Je jogurt účinný při hubnutí?

Možná vás zajímá, jaké jsou výsledky studií o jogurtu a hubnutí. Zejména různé způsoby jeho zařazení do jídelníčku mohou změnit jeho vliv na vaši hmotnost. Ve dvouleté studii na 8 516 dospělých osobách byla u těch, které jedly více než 7 porcí jogurtu týdně, menší pravděpodobnost nadváhy nebo obezity než u osob, které jedly 2 nebo méně porcí týdně.

Podobně studie na 3 440 osobách zjistila, že ti, kteří jedli alespoň 3 porce jogurtu týdně, přibrali méně na váze a měli menší změny v obvodu pasu než ti, kteří jedli méně než 1 porci týdně. Tyto studie jsou sice zajímavé, ale jedná se o pozorování a nelze jimi prokázat příčinu a následek. V přehledu šesti randomizovaných kontrolovaných studií – zlatého standardu vědeckého výzkumu – pouze jedna studie určila, že jogurt má významný vliv na hubnutí.

Zdroj: Healthline