Vysoká hladina kyseliny močové je pramenem zdravotních neduhů. Snížit ji pomůže i pitný režim a káva

Fotografie: Wrerick / Public domain

Vysoká hladina kyseliny močové v těle může vést k mnoha nepříjemným problémům. Zbavit se jí však můžete několika jednoduchými způsoby.

Pokud se potýkáte s vysokou hladinou kyseliny močové v krvi, může se to závažně odrazit na vašem zdraví, a to zejména co se týče zvýšení rizika vzniku dny a chronických bolestí kloubů po celém těle. Jedná se totiž o přirozený odpad vznikající při trávení potravin obsahujících puriny, které je zapotřebí dostat z organismu ven – v opačném případě by se podle lékařky Elaine K. Luo mohly začít usazovat a napáchat velké škody.

Omezte potraviny bohaté na puriny

Abyste zabránili zvyšování kyseliny močové ve svém těle, je důležité omezit příjem potravin bohatých na puriny. Mezi ty patří zejména červené maso, zvířecí orgány, ryby, mořské plody (zejména měkkýši) a také drůbež. Pokud je jíte příliš často, mohli byste se brzy potýkat s nepříjemnými problémy, a proto bude lepší, když jejich příjem výrazně omezíte (některé dny v týdnu se proto raději zaměřte na vegetariánské varianty).

Vyhýbejte se cukru

Problémy vám může způsobit také nadměrný příjem cukru, včetně fruktózy, která se nachází v ovoci a medu. Ta totiž uvolňuje puriny a zvyšuje hladinu kyseliny močové, čímž přispívá k riziku vzniku problémů. Dále byste se měli vyhýbat také klasickému stolnímu cukru a zpracovaným potravinám, které jej často obsahují. Vyhnout se problémům vám podle webu Healthline naopak pomůže častější konzumace celozrnných potravin.

Pít více vody a méně alkoholu

Pravidelný příjem tekutin je nezbytný v mnoha aspektech lidského zdraví. Voda vám mimo jiné pomůže také vyplavit kyselinu močovou, což je nezbytné pro udržení dobrého zdraví kloubů a celého organismu. Snažte se proto pít alespoň 2 až 3 litry každý den, a to zejména v závislosti na své fyzické aktivitě. Vyhýbat byste se měli naopak alkoholu, který často vede k dehydrataci a přispívá ke zvyšování kyseliny močové v krvi.

žíznivá žena
Fotografie: Pexels

Nemocná játra na sebe sama upozorní. Mohou se přihlásit i pomocí tmavší moči a bledější stolice

Každý den alespoň šálek kávy

Káva může být skutečným pomocníkem při snižování hladiny kyseliny močové v krvi, a to hned z několika důvodů. Nejenže snižuje rychlost její produkce, ale také ji pomáhá tělu účinněji vylučovat. Aby byl účinek co nejefektivnější, dopřejte si alespoň 2 až 3 šálky kvalitního nápoje každý den. Na webu Zdravé Stravování jsme se také již dříve zmiňovali o dalších úžasných přínosech kávy.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]