Benefity kvalitní kávy doplněnou energií nekončí. Podporuje i játra a kognitivní funkce

Fotografie: Emilian Robert Vicol / Creative Commons / Attribution 2.0

Káva je oblíbený nápoj, který přináší řadu zdravotních přínosů pro lidské tělo. Nejnovější studie prokázaly, co se skutečně po konzumaci kávy s tělem děje.

Konečně dobrá zpráva pro všechny milovníky kávy – nejnovější studie prokázaly, že je tento lahodný nápoj mimořádně prospěšný pro lidské zdraví, a to zejména pokud pijete 3 a více šálků denně. To ovšem platí pouze pro kvalitní varianty a bez přidaného cukru nebo mléka, které naopak mohou zdraví škodit. Jakmile poznáte vše, co se s děje s vaším tělem po její konzumaci, rozhodně ji začněte pít ještě více, říká doktorka Maya Feller.

Nová studie ohledně konzumace kávy

Výsledky 16leté studie Agentury pro výzkum rakoviny a Imperial College v Londýně prokázaly, že pití tří a více šálků kávy denně vám může pomoci žít déle. Tento lahodný nápoj si většina lidí spojuje s povzbuzujícím účinkem, ovšem neví, že obsahuje více než 1 000 biologicky aktivních složek, které mají pozitivní vliv na lidské tělo a vnitřní orgány. Vědci proto zkoumali více než 500 000 údajů o zdravotním stavu u osob starších 50 let v 10 zemích Evropy.

Ve výsledku vyšlo najevo, že je pití většího množství kávy spojeno zejména s nižším rizikem úmrtí na srdeční choroby. Obzvláště, pokud si každý den dopřejete alespoň tři šálky, a to až o 18 %. Stejně tak vyšlo najevo, že lidé pravidelně konzumující tento lahodný nápoj mají oproti ostatním mnohem zdravější játra, odolnější organismus vůči nejrůznějším onemocněním (včetně mrtvice, infarktu, aterosklerózy a bolesti kloubů) a také lépe udržují svou váhu.

Další zdravotní přínosy kávy

Existují však i další důvody, proč byste kávu měli pít. Mezi její další zdravotní přínosy patří například:

  • zvýšená energetická hladina a lepší výkon
  • antioxidační účinky
  • ochrana jater
  • lepší nálada
  • podpora kognitivních funkcí
káva na stole
Fotografie: Pixabay

Pokud pijete kávu rádi, berte také na vědomí, že byste ji neměli pít horkou – v opačném případě může mít negativní účinky na váš trávicí trakt. Je proto vhodné nechat ji chvíli vychladnout, a poté si ji v klidu vychutnat spolu s přáteli nebo během odpolední pauzy.

Zdroj: Healthline, Imperial College London

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]