Příznaky, které upozorňují na revmatoidní artritidu. Patří mezi ně například i slabost a únava

Fotografie: Depositphotos

Revmatoidní artritida je nepříjemný stav, který může velmi snadno ovlivnit váš každodenní život. Pozor na typické příznaky onemocnění.

Revmatoidní artritida je autoimunitní stav, jenž může vést k řadě nepříjemných příznaků, jako je bolest, otoky a ztuhlost kloubů. Ty se mohou postupem času začít zhoršovat, a proto je dle lékařky Nancy Carteron nezbytné začít s léčbou co nejdříve. Pokud se tedy některé z nich objeví, raději na nic nečekejte a poraďte se s odborníkem. Ten vám provede diagnózu a poskytne informace, co byste měli dělat dále.

Příznaky revmatoidní artritidy

Revmatoidní artritida se může projevit mnoha příznaky, včetně zánětu a bolesti kloubů. Tyto nepříjemnosti se pak mohou časem zhoršovat, a jak uvádí server Healthline, pacienti mohou zažívat období, kdy úplně zmizí, načež se opět objeví. Tomu se říká období vzplanutí a remise, přičemž doposud neexistuje žádná metoda, jak by se tyto stavy daly předvídat. Mezi další typické příznaky tohoto nepříjemného onemocnění patří následující:

  • bolest ve více než jednom kloubu;
  • ztuhlost kloubů;
  • citlivost a otok kloubů;
  • ztráta funkce kloubů a jejich různé deformity;
  • častá únava;
  • nízká horečka;
  • ztráta chuti k jídlu
  • a slabost těla.

Jakmile na sobě pocítíte některé z těchto příznaků, raději se co nejrychleji poraďte s lékařem, který vám doporučí, co dělat dále. Ve většině případů bude zapotřebí provést některé změny ve vašem každodenní životě, jako je například mírnější aktivita a vhodná strava. Tyto faktory vám pak mohou mimo jiné pomoci i se shazováním nadbytečných kil. O mýtech spojených s hubnutím jsme psali na Zdravém Stravování.

Moje babička se v 82 letech konečně nadobro zbavila bolestí kolen a kloubů díky tomuto přírodnímu zázraku

Jak se před nemocí ochránit

Pokud chcete získat prevenci a před onemocněním se ochránit, pak je podle lékařky Stelly Bard dobré dbát na zásady zdravého životního stylu. Zaměřte se zejména na vhodná cvičení, která vám pomohou zlepšit rozsah pohybu v kloubech a zvýšit vaši pohyblivost. Zapomínat byste však neměli ani na dostatečný odpočinek, a to hlavně během období vzplanutí. Dbejte také na dostatek spánku.

Hluboký spánek
Fotografie: Freepik

Pomoci vám mohou také ledové obklady, které snižují zánět a bolest těla. Stačí je aplikovat na bolavé klouby a nechat působit několik minut. Nízké teploty navíc snižují riziko zánětu a pomohou vám odbourat bolest. Je však důležité neaplikovat led přímo, ale prostřednictvím zábalu. Případně ho můžete zabalit do igelitu a poté nechat působit.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]