Nevšední příznaky, kterými tělo dává najevo, že s ním není něco v pořádku

Fotografie: Freepik

Lidské tělo nám postupně vysílá signály, pokud se uvnitř děje něco podivného. Tím upozorňuje na zdravotní problémy. Jde o příznaky, které bychom neměli ignorovat. Jenže symptomy se objevují a zase mizí, takže to často vůbec nevnímáme.

U některých si možná ani nemyslíte, že jde o problém a přijdou vám jako přirozená součást fungování organismu. Tyto signály by ale každý z nás měl pečlivě sledovat, protože ukazují na potíže, které mohou vyústit ve vážné nemoci! Podívejme se na několik základních signálů.

Rozmazané vidění a chvění víček

Oči jsou pokryté vrstvami vody, kolagenu a kyseliny hyaluronové. Z důvodu oční vady a stárnutí se v sítnici hromadí kolagen, který vytváří něco podobné stínům, které vedou k rozmazanému vidění. Není to samozřejmě škodlivé, ale velmi nepříjemné. Nošení brýlí nebo kontaktních čoček není jistě příjemné pro nikoho. Časem se ale situace může zhoršit, proto co nejdřív navštivte očního lékaře.

Tohle zažil každý alespoň jednou. Záchvaty víček jsou ovšem spojeny se svalovými křečemi, které mohou být známkou stresu, únavy, trávení dlouhých hodin u počítače nebo z nadměrného konzumování kofeinu. Pokud za den nebo dva zmizí, je to v pořádku. Pokud se ale s těmito obtížemi potýkáte více jak týden, může dojít k poškození povrchu oka a měli byste vyhledat lékaře.

Silné bušení srdce

Ne, není to šílenou zamilovaností. Bušení srdce je nejčastěji způsobeno starým i novým stresem, úzkostí, nadměrnou konzumací kofeinu nebo z důvodu působení léků (např. sedativ, antihistaminik, detoxikátorů apod.). Pokud bušení doprovází také dušnost, měli byte zbystřit. Může u vás totiž dojít k onemocnění srdeční chlopně, nebo k arytmii. Obojí je přitom velmi nebezpečné.

Modřiny po celém těle

Někteří lidé jsou k modřinám velmi náchylní. Důvodů je k tomu celá řada. U některých je to jednoduše druhem pokožky a genetickým základem. Hlavními faktory pro ty, kterým se to neděje od malička, jsou většinou léku, včetně ibuprofenu. Způsobit to ale může také sluneční záření.

V horším případě se může jednat o případ cyanózy, která zahrnuje onemocnění krve, leukémii nebo anémii. Pokud si nejste příčinou jistí a nikdy dřív jste na modřiny netrpěli, neměli byste to ignorovat. Mezi další příznaky, kterými se vám snaží vaše tělo něco sdělit, patří:

  • tvorba vředů na kůži,
  • křupavé klouby,
  • chvění rukou,
  • tvorba červených skvrn po celém těle.

Naslouchejte svému tělu

Nezáleží na tom, jaké projevy vám tělo poskytuje. Vždy se jedná o důležité signály, na které byste neměli zapomínat jen proto, že máte moc práce nebo proto, že se objeví jen jednou za čas. I takové příznaky mohou časem vést k vážným onemocněním, a to včetně leukémie nebo rakoviny. Poslouchejte své tělo a postarejte se o to, aby mohlo fungovat nejlépe, jak to dokáže (dle věku a genové výbavy).

Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]