Krevní skupina je důležitá nejen kvůli případné transfúzi. Většina lidí tomu nevěnuje dostatečnou pozornost

Fotografie: Depositphotos

Krevní skupina je krevní typ, který určuje vlastnosti červených krvinek daného jedince s charakteristickými bílkovinami a sacharidy na buněčné membráně.

V rámci krevních skupin jsou důležité navíc antigenní systémy AB0 a také Rh faktor. Krevní skupina nesouvisí jen s transfúzemi, v čem je její určení ještě důležité?

Krevní skupiny A, B, AB a 0? Odborníci kromě základního dělení podle červených krvinek rozlišují dále u krevních skupin antigenní systémy AB0 nebo Rh faktor, celkově se jedná o 50 odlišných systémů krevních skupin, které mají vliv nejen na možnost transfúze při operacích, ale na řadu dalších skutečností, které souvisí s každodenním životem nebo chronickými onemocněními. V čem krevní skupiny ovlivňují zdraví a pohodu daného jedince?

Fotografie: Freepik

Náchylnost k chronickým onemocněním

Podle vědců souvisí krevní skupiny s rizikem vzniku některých onemocnění, u skupiny 0 je prokazatelně méně kardiovaskulárních onemocnění, naopak vyšší riziko vzniku žaludečních vředů. Lidé s krevní skupinou A trpí více mikrobiálními infekcemi, u skupiny B a AB se naopak ve vyšší míře vyskytuje rakovina pankreatu.

Náchylnost ke stresu

Víte, že některé krevní skupiny jsou odolnější vůči stresu? Jedná se především o jedince s krevní skupinou A, kteří mají vyšší hladinu stresového hormonu kortizolu, kterého jejich tělo také více produkuje. Naopak lidé s krevní skupinou 0 se ze stresu zotavují mnohem pomaleji, protože mají v těle přílišnou hladinu adrenalinu.

Antigeny určují nejen krevní skupinu

Antigeny krevních skupin nesouvisí jen se samotnou krví, ale s fungováním celého těla včetně trávicího traktu nebo reakcemi na potravu nebo alergiemi. Navíc antigeny ovlivňují shlukování nebo srážení červených krvinek, ale mají účinnost na únavu, bolest hlavy, kožní nebo jiné zdravotní potíže.

Fotografie: Freepik

Bakterie ve střevě navázané na krevní skupinu

Střevní bakterie jsou navázány na určitý typ stravy, což souvisí s našimi předky, proto určité krevní skupiny, především A, štěpí sacharidy efektivněji. Krevní skupina 0 naopak sacharidy více ukládá ve formě tuků.

Potravinové doplňky a strava podle krevních skupin

Potravinové doplňky jsou vyráběné univerzálně, ale s ohledem na krevní skupiny nejsou vhodné pro všechny. Obdobně strava a různé potraviny jsou pro některé krevní skupiny ze zdravotního hlediska příznivější než jiné. Díky tomu lze efektivněji hubnout, snižovat množství zánětů v těle nebo dodat potřebnou energii do těla.

Potraviny vhodné pro krevní skupiny:

  • Skupina 0 – maso, vnitřnosti, ryby, zelené saláty, brokolice, semínka;
  • Skupina A – vegetariánská strava, ovoce, luštěniny, omezeně drůbež nebo ryby;
  • Skupina B – maso (vyjma vepřového a kuřecího), mléko a mléčné výrobky, zelenina;
  • Skupina AB – mořské plody, zakysané mléčné výrobky, vejce, luštěniny.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]