Jak se zbavit stresu a nalézt vnitřní klid? Stačí vám na to 5 minut jógy denně

Existuje mnoho stylů, forem a intenzity jógy. Tak či onak je jóga vynikajícím prostředkem nejen k lepší flexibilitě těla, ale i nalezení vnitřního klidu. Pokud si vyberete jógu, jako zklidňující prostředek, pak je dobré najít takový druh jógy, která se přímo na to zaměřuje.

Největšími přínosy jógy pro zdraví je snížení stresu, lepší kondice, pevnější a ohebnější tělo (menší riziko úrazů). Dále dokáže snižovat riziko kardiovaskulárních chorob. Zahání nespavost, deprese, úzkost. Relaxace patří k základní technice jakékoliv jógy. Každá lekce by měla začít a končit krátkou relaxací, díky níž se uvolní tělo, zklidní dech i mysl.

Vybrat správný typ jógy nemusí být zase tak těžké. Záleží, jaký je váš cíl. Zda si chcete celou lekci jógy užít v klidu, anebo dáváte přednost spíš flexibilitě těla, před relaxací. Ona je v podstatě jóga relaxační celá, ale některá varianta jógy zkrátka více. Výhodou také je, že nepotřebujete žádné předchozí zkušenosti, abyste mohli jógu začít cvičit. Můžete na ní zajít na nějakou lekci, ale klidně si ji zacvičit i z pohodlí domova. Kvůli pěti minutám se vám určitě nebude chtít někam docházet. Poradíme, jak začít doma.

5minutová relaxační jóga

Nepotřebujete nic jiného, než sebe. Pokud máte podložku na jógu, pak je to skvělé, ale není to nutné. Použít můžete ručník, deku, kobereček. Najděte si pohodlné místo, kde můžete být 5 minut sami, bez zbytečného vyrušování.

Použít můžete a nemusíte i další pomůcky, jako je polštář, který bude podporou pro vaše tělo, případně jóga bločky. Není to však vůbec nutné.

Pohodlně se usaďte a skrčte nohy – na turka. Začněte pracovat s dechem. Je to skvělý způsob, jak zpomalit. Soustřeďte se pouze na svůj dech. Můžete zavřít oči a proveďte hluboký nádech, podržte dech v sobě asi 4 sekundy a pomalu vydechněte. Než se opět nadechnete, opět vyčkejte 4 sekundy. Proveďte cca 10 hlubokých nádechů a výdechů.

Nyní můžete začít pomalu kroužit hlavou, jak je vám to příjemné. Třeba 3krát na jednu stranu a 3krát na druhou stranu.

Dále si vyberte předem cviky, které během pěti minut chcete provádět. Můžete si najít 6 jednoduchých cviků a ty pak provádět. Případně se inspirovat přiloženým videem.

Obrázky: pixabay.com