Jak pečovat v létě o lymfatický systém…

Péče o lymfatický systém není pouze o masáži a lymfodrenáži, ale především o nastoleném režimu a naši domácí péči. Záleží jak a co pijeme, stravujeme se i na letních sportovních aktivitách. Více se dozvíte v dnešním příspěvku…

Pitný režim v létě

Během léta má většina lidí tendenci ochlazovat organismus, ať už klimatizací či studenými dezerty a nápoji. Ani jedna praktika tohoto ochlazování není zdraví prospěšná a škodí vnitřnímu prostředí. Stává se, že mnoho lidí má i během parného léta studené končetiny. Podle tradiční čínské medicíny je vhodné i během horkých letních dnů popíjet teplý čaj nebo vodu. Proti pijte i během léta teplou či vlažnou vodu a různé druhy čajů: bylinkový, bambusový, zelený). Nikoliv chlazené nápoje nebo nápoje s ledem. Teplé nápoje navíc zrychlují metabolismus a tím se zrychluje i tok lymfy.

Stravování v létě

V létě konzumujte potraviny, které pomáhají odvodnit organismus. Patří sem citrusy, melouny. Zařaďte je na svůj jídelníček každý den. Omezte nebo vylučte zmrzliny, mléčné výrobky, cukr, kávu. Konzumujte dostatek luštěnin, vajec, čerstvé ovoce a zeleninu – typově vegetariánskou stravu. Omezte pečivo (lepek), brambory, banány. Jeden nebo dva dny v týdnu pijte pro odlehčení zeleninové a ovocné šťávy. Strava v létě by měla být lehčí a spíš čerstvá a syrová. Vynechte zcela nebo omezte maso, těstoviny, hutné omáčky.

Pohyb

Sportovat ano, ale s rozumem. Lymfa se totiž nadměrnou fyzickou zátěží přetěžuje a zakyseluje. Při nadměrné zátěži svalů se vylévá do tkaní kyselina mléčná a močová. Lymfa a tkáně se okyselují, zatuhávají a ochlazují se. Kyselé prostředí je rájem pro tvorbu a usazování toxinů/odpadů a chemie. To na sebe váže hleny, tuky, vodu, plísně ze stravy. Výsledkem jsou otoky, odulost, celulitida, obezita. Přetížené tělo znamená – přetížená lymfa. Ideální sport je jóga, tai-či, protahování, procházky, plavání. Nevhodné sporty jsou posilování, dlouhé tůry, rotoped, kolo – vlastně vše, při čem se nadřete a přehřejete.

Relaxace

Relaxace, odpočinek a vypnutí těla i mysli je nejlepší pro pohyb lymfy. Tam, kde jsou otoky, obezita, zavodnění, bývá paradoxně příliš hodně pohybu (nadměrná aktivita), která tělu nesvědčí. Uberte plyn a dopřejte si pouze lehký pohyb (protahování) a odpočinek.

Obrázky: brainimmune.com, pixabay.com