Při pálení žáhy je dobré se vyhnout konzumaci určitých potravin

Problémy, kterými jsou pálení žáhy, postihuje čím dál tím více lidí. Není divu, vysoké životní a pracovní tempo ve spojení s nezdravým stravováním způsobuje pálení a intenzivní bolest v dolní části hrudníku, ale také sípání, kašel nebo potíže s polykáním.

Je to dáno tokem žaludeční kyseliny, která se vrací zpět. Většinou následuje po konzumaci určitého jídla, navíc existují potraviny, které stav zhoršují. Těm by se lidé s těmito obtížemi mělo vyhnout zcela. Které to jsou?

Káva

Milujete kávu a kofeinové nápoje? Alespoň na čas byste měli svůj oblíbený nápoj nahradit bylinkovým čajem. Obsažený kofein je totiž dráždivý element, a právě pálení žáhy nebo reflux způsobuje. Kofein totiž zvyšuje kyselost v žaludku, následkem toho se kyselina vrací zpět a způsobuje bolest. Káva také snižuje tlak v dolním svěrači jícnu, i to může vést k intenzivním bolestem.

Alkohol

Také veškeré alkoholické nápoje mohou způsobovat reflux. Alkohol totiž může uvolnit svěrač v dolním jícnu a umožnit tak kyselině cestu zpět. Navíc stimuluje produkci žaludečních kyselin, dráždí žaludek a jícen, i to může zhoršit stav.

Současně studie z roku 2004 poukázala na fakt, že pití více než 210 ml alkoholu týdně zvyšuje riziko pro vývoj gastroezofageálního refluxu (GERD). Obdobně hovoří také studie z roku 2006, která zkoumala popíjení vína a piva ve vztahu k rozvoji tohoto typu refluxu.

Čokoláda

Kdo by ji nemiloval? Bohužel další špatná zpráva pro ty, co trpí na pálení žáhy. Je na čase se rozloučit se sladkým potěšením. Dokonce existují 3 důvody, proč je čokoláda pro lidi trpící refluxem nevhodná.

Obsahuje totiž velké množství kofeinu a dalších stimulantů, což jsou spouštěči refluxu. K tomu obsažený theobromin je typ metylxantinu, který způsobuje reflux jícnu. Současně má také vysoký obsah tuku, jehož trávení trvá delší čas, i to může způsobit reflux.

Rajčata

Špatná zpráva přichází také pro milovníky rajčat, protože při pálení žáhy nebo onemocnění GERD se důrazně doporučuje vyhýbat se rajčatům nebo potravinám s rajčatovým základem.

Rajčata totiž obsahují velké množství kyseliny citrónové, jablečné a askorbové, které mohou dráždit žaludek a jícen. Nemocní s GERD nebo lidé, kteří trpí na pálení žáhy by se všem těmto potravinám měli vyhnout. To platí samozřejmě také pro kečup, těstovinové omáčky, chilli dresinky, ale i pro pizzu s rajčatovým základem!

Sycené nápoje

I různé nápoje mohou způsobovat pálení žáhy nebo reflux, především sycené a perlivé nápoje. Bublinky totiž expandují uvnitř žaludku, v důsledku zvýšeného napínání dochází k refluxu žaludečních kyselin. Zároveň jsou sycené nápoje kyselé povahy, to je další důvod, proč je nutné omezit příjem sycených nápojů, aby se zabránilo pálení žáhy. Milujete takové nápoje a nedokážete si představit bez nich žít? V tom případě pijte tyto tekutiny ráno, vznik refluxu je pravděpodobnější, když si lehnete nebo v noci spíte.

Fotografie: Pixabay, Freepik