Dříve byla káva bez kofeinu démonizována, dnes už se ale ví, že nabízí řadu benefitů

Káva patří k nejoblíbenějším nápojům (společně s čajem) na světě. Ovšem mnoho lidí řeší její množství, kvůli obsahu kofeinu. Nedoporučuje se vypít hodně kávy za den, protože zkrátka všeho moc škodí. Jenže to, co máme rádi, nám nikdy nepřipadá, že je toho moc. Někomu může káva působit i žaludeční potíže či dokonce třes. Případně si chceme dát kávu ve večerních hodinách, ale máme obavu, že nám to naruší spánek.

Tady přichází záchrana v podobě kávy bez kofeinu, kterou mnoho lidí dřív démonizovalo. Káva bez kofeinu zkrátka neměla příliš dobrou pověst. Káva bez kofeinu je chuťově totožná s běžnou kávou, jen byl z ní odstraněn kofein, ale ne úplně. Z takové kávy je odstraněno zhruba 97% kofeinu.

Existuje více způsobů, jak kofein ze zrn kávy odstranit, což může hrát roli v tom, jak je káva kvalitní, jak chutná a kolik % kofeinu v ní zbylo. Káva se zbavuje kofeinu buď tzv. evropským procesem, kdy se nepražená káva namočí do vody a jakmile se zelené zrno rozevře, tak se promývá v methylenchloridu.

Druhou metodou je švýcarský vodní proces, kde dekofeinizace probíhá bez chemické reakce, za použití horké vody a páry. U tohoto procesu je nevýhodou, že se mimo kofeinu odstraňují také éterické oleje a aromata, káva je tak potom bez výrazné chuti a vůně. U drtivé většiny výrobků nelze určit, jak byl kofein z kávy odstraněn, protože tuto informaci výrobci obvykle nezveřejňují. Způsobů odstraňování kofeinu existuje samozřejmě více.

Antioxidanty zůstávají

Káva bez kofeinu má rovněž příznivé účinky, obsahuje množství živin a antioxidanty. Jeden šálek kávy bez kofeinu poskytuje až 2,4 procenta doporučeného denního množství magnezia, 2,5 procenta niacinu, 4,8 procent draslíku a nechybí ani vitamin B3. Vypadá to, že to není zrovna velké množství, ale v případě, že zvládnete vypít 2 až 3 šálky kávy bez kofeinu za den, množství se navýší.

Antioxidanty jsou velmi účinné při neutralizaci reaktivních sloučenin nazývaných volné radikály. Tím se snižuje oxidační poškození a může se předcházet onemocněním, jako jsou rakovina, srdeční choroby a diabetes 2. typu. Káva bez kofeinu obsahuje podobné množství antioxidantů jako běžná káva. Patří sem hlavně kyselina chlorogenová a další polyfenoly.

Výhody pití kávy bez kofeinu

  • I káva bez kofeinu (tak, jako ta s kofeinem) může chránit před mentálním poklesem souvisejícím s věkem. Může také snížit riziko nemocí, jako jsou Alzheimerova a Parkinsonova choroba.

  • Káva bez kofeinu způsobuje výrazně méně kyselého refluxu než běžná káva. Pití více než dvou šálků denně může také pomoci snížit riziko vzniku rakoviny konečníku.

  • Káva bez kofeinu má také vliv na zvýšení rychlosti metabolismu, zvýšení sportovní výkonnosti a nižší riziko poškození jater

Pro koho je kafe bez kofeinu dobrou volbou? Pro těhotné ženy, mladistvé a jednotlivce užívající určité léky, pro lidi, kteří chtějí omezit množství kofeinu nebo v případě, že vás po klasické kávě bolí žaludek, pálí žáha…

Na závěr

Káva je jedním z nejzdravějších nápojů na planetě. Je plná antioxidantů a souvisí se sníženým rizikem nejrůznějších závažných onemocnění. Avšak ne každý může pít kávu s kofeinem. U některých lidí může kofein způsobit zdravotní problémy. U těchto jedinců je kafe bez kofeinu skvělý způsob, jak si vychutnat kávu bez vedlejších účinků kofeinu. Káva bez kofeinu má většinu stejných zdravotních výhod jako běžná káva, ale žádný z nežádoucích účinků.

Fotografie: Pixabay