Naučte se pít kávu tak, abyste zbytečně neničili své tělo. Většina lidí dělá stejnou chybu

Fotografie: Freepik

Spousta lidí si dá tento horký nápoj už po ránu. Milovníci tohoto horkého nápoje si ale kladou otázku, jak pít kávu, aniž by docházelo k doprovodným problémům, mezi které patří žluté zuby či podrážděný žaludek.

Až 90 % lidí začíná svůj den kávou, a poté si ještě minimálně jeden šálek dopřeje během dne. Je káva dobrá pro lidské tělo? Hlavním rysem tohoto nápoje jsou jeho stimulační vlastnosti a chuť.

Účinky kávy na lidský organismus

Mnoho lidí pije kávu jen proto, že je povzbudí a dodá jim více síly při fyzické aktivitě. Pro jiné je káva výborným lékem na slabost a stres. Abyste se zbavili nervového napětí a zvýšili svou aktivitu, stačí vypít jeden šálek.

Káva obsahuje kofein, který ovlivňuje žaludeční šťávy tak, že zvyšuje jejich množství – a to vede k lepšímu trávení potravy. Kromě toho jsou obsaženy také antioxidanty, které mají obecně příznivé účinky na lidské zdraví. Mezi nimi jmenujme například zlepšení pozornosti, paměti nebo také činnost mozku.

Fotografie: Freepik

Pozor na množství

Všechny výše uvedené zdraví prospěšné vlastnosti můžete využít jen tehdy, když budete kávu pít s mírou. Optimální dávka, která nepředstavuje žádné nebezpečí, je 3-4 šálky denně (maximálně 600 ml).

Při nadměrném užívání může dojít k předávkování kofeinem. Předávkování kávou se projevuje jako slabost, nevolnost, bušení srdce nebo závratě. Někdy to může končit také ztrátou vědomí a zhoršením zraku.

Kdo by neměl pít kávu

Pokud máte vysoký krevní tlak, zánětlivá onemocněními gastrointestinálního traktu nebo srdeční onemocnění, neměli byste kávu pít. Káva sama o sobě nepřispívá k rozvoji nemocí, ale může přetížit orgány a zhoršit chronická onemocnění.

Kdy pít kávu

Spousta lidí si kávu dopřeje hned ráno. To je ale velká chyba, protože právě ranní pití kávy vyvolává žaludeční problémy. Proto nejlepší čas, kdy si dát kávu je někdy kolem oběda. V tomto čase totiž dochází ke snížení koncentrace a pozornosti.

Kávu pijte nejpozději v 18:00 hodin (narušuje spánek) nebo ji podávejte s mlékem či smetanou. Najednou byste měli vypít maximálně 200 ml kávy. Za den si můžete dopřát až tři takové šálky. Nejdůležitější je pít kávu na plný žaludek, protože obsahuje hodně kyseliny, která stimuluje produkci žaludeční šťávy. Pití kávy nalačno vede ke vzniku žaludečních vředů.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]