Barva moči může odhalit řadu na první pohled skrytých zdravotních problémů

Léky, potraviny, pitný režim i celkový zdravotní stav, mohou změnit barvu moči. Dnes se zaměříme na to, co vše může signalizovat určitá barva moči. Občas stojí za to, abyste se po vymočení ohlédli a zkontrolovali alespoň letmým pohledem, zda je vaše moč v pořádku. Moč totiž odhalí to, zda dostatečně tělo hydratujete, ale může být i varovným signálem v případě některých onemocnění.

Jakou barvu má mít moč?

I když neexistuje žádná přesná „normální“ barva moči, měla by vaše moč mít žlutou barvu. Čím více vody vypijete, tím světlejší odstín žluté bude moč mít. Pokud je moč velmi světlá (světlá žlutá) znamená to, že dobře hydratujete a pijete dostatek tekutin. Pokud je však vaše moč zcela transparentní, pijete až příliš velké množství vody/tekutin, což také není úplně nejlepší. Měl by to být signál, že můžete s hydratací organismu trochu zbrzdit. Mimo barvy se lze orientovat i podle zápachu. Moč by neměla příliš čpět – to se většinou děje u tmavého zbarvení moči.

Tmavě žlutá moč

Moč jantarově nebo medově zbarvená nebo dokonce tmavě oranžová, může znamenat, že vaše tělo nemá dostatek vody. Kromě tmavší moči mohou další známky dehydratace zahrnovat únavu, zimnici, špatný dech, chuť na cukr nebo svalové křeče. Nejprve zkuste zvýšit příjem vody na 1,5 až 2 litry vody denně kromě jiných tekutin. Pokud to nepomůže, naplánujte si schůzku se svým lékařem, abyste vyloučili další problémy. Za tmavým odstínem mohou stát i léky, které užíváte.

Hnědá moč

Připomíná vaše moč pivo, čaj nebo Coca-Colu? Pak mohou být na vině některé potraviny. Hnědá moč může však rovněž znamenat, že vašemu tělu chybí hydratace, a to ještě více, než v případě tmavě žluté moči.

Pokud jste v poslední době podstoupili urologický zákrok, hnědá, kterou vidíte, může být ve skutečnosti výsledkem pomalého rozpuštění krve v moči. Také některá antibiotika (jako je metronidazol a nitrofurantoin), projímadla a léky (metokarbamol a methyldopa) mohou způsobit, že moč bude hnědá.

Tmavě hnědá moč by však mohla naznačovat také něco vážnějšího. Jednou z možných obav jsou vaše játra. Pokud má někdo špatnou funkci jater, může se to projevit v tmavě žluté nebo hnědé moči. Ti, kteří mají melanom v anamnéze, by měli také dávat pozor na tento odstín: pokud moč [melanomových pacientů] zhnědne, může to znamenat přítomnost melaninu, která je spojena s progresí rakoviny. Pokud si pravidelně všimnete tmavě hnědé moči, naplánujte si schůzku se svým lékařem.

Růžová nebo červená moč

Jedli jste v poslední době borůvky, červenou řepu nebo rebarboru? Tato jídla mohou změnit barvu moči (také stolice) a dát jí růžový nebo načervenalý nádech. Na vině mohou být také léky, jako je fenazopyridin nebo antibiotikum rifampin. Pokud jste však nejedli červeně nebo fialově zbarvené potraviny, může to být přítomnost krve v moči. Naplánujte si schůzku se svým lékařem, abyste vyloučili zánět, ledvinové kameny nebo jiné onemocnění. Krev v moči rozhodně vyžaduje návštěvu lékaře.

Modrá nebo zelená moč

Nepanikařte: nejděsivější barva moči má pravděpodobně zcela nevinné vysvětlení. Barvivo v něčem, co jste snědli mohlo způsobit, že se vaše moč takto zbarví. Do zelené barvy se moč může zbarvit i po konzumaci chřestu. Případně za to mohou určité léky (někdy jsou na vině antidepresiva a protizánětlivé léky). Zřídka může být modrá moč známkou familiární hyperkalcémie, známé také jako syndrom modré pleny, což je vzácná genetická porucha (nadbytečné množství vápníku v kostech). Zelená moč může zase znamenat infekci močových cest.

Obrázky: ceepixworld, everydayhealth