Dokáže sklenička vína nahradit cvičení? A může se vůbec pít, když člověk cvičí?

Když člověk slyší alkohol a cvičení hned se lidé rozdělí na 3 skupiny. Jedni alkohol ve spojení s cvičením striktně zamítají, druzí jsou benevolentní a myslí si, že trocha alkoholu neuškodí a třetí skupina mávne rukou s tím, že je to vlastně vůbec nezajímá.

Alkohol dnes patří k nejlukrativnějším, nejrozšířenějším a nejpoužívanějším drogám. Ale o tom dnes psát nebudeme. To určitě sami víte. Větší množství alkoholu způsobuje nejen řadu zdravotních problémů, ale onemocnění svalů a jejich třas. Mimo to není možné budovat svalovou hmotu, když pak vkráčíte do baru a budete popíjet jednu sklenku za druhou. Pití alkoholu (bavíme-li se o větší míře alkoholu) zamezuje jakémukoliv budování svalové tkáně.

Nemáme teď na mysli dvě deci vínka někde na oslavě či večer s partnerem u televize. Potíž nastává ve chvíli, když si dáte alkoholu více bezprostředně po tréninku. V tuto dobu dochází totiž k regeneračním procesům v těle a alkohol de facto veškerou vaši snahu zničí, protože nejdříve organismus vynaloží své síly, aby tělo zbavil toxinů, a likviduje jed v játrech – tudíž regenerace po cvičení musí počkat.

Co vše alkohol způsobuje?

  • Nepříznivě ovlivňuje metabolismus cukrů, tuků, bílkovin. A nejsou-li bílkoviny, nemohou růst svaly.
  • Časté popíjení alkoholu snižuje produkci testosteronu, což je hormon, který má nejvyšší zásluhu na růst svalů.
  • Alkohol za svého působení v těle zastavuje většinu oxidačních dějů.

Jedna sklenička = hodina v posilovně?

Už jste určitě četli články typu jedna sklenička červeného = hodina v posilovně. Samozřejmě, že to musíte brát s rezervou. Ačkoliv je pravdou, že sklenička červeného vína denně dle četných studií opravdu zabraňuje stařecké demenci, oddaluje stárnutí, posiluje srdce a reguluje hladinu cukru v krvi. Ale svaly vám z ní nenarostou.

Sklenka vína jako náhrada za cvičení nefunguje. Jde pouze o to, že vědci zjistili, že červené víno obsahuje látku resveratrol (přírodní antioxidant), která by mohla zlepšit účinky cvičení anebo by mohla tato látka účinky cvičení imitovat. Červené víno rozhodně cvičení nenahradí, to musí pochopit každý. Tečka. Pokud si tedy dáte skleničku vína a nebude to bezprostředně po tréninku, vůbec to nevadí. Větší množství už je však kontraproduktivní. A dát si sklenku vína místo cvičení je holý nesmysl. Lidské tělo je stavěno pro pohyb.

Obrázek: pixabay.com