Hubnutí podle krevní skupiny: Každá z nich vyžaduje rozdílný přístup při výběru potravin

Fotografie: Depositphotos

Téměř dvě desetiletí je populární dieta podle krevní skupiny. Její zastánci tvrdí, že krevní skupina určuje, které potraviny jsou pro vaše zdraví nejlepší.

Dnešní společnost je plná různých diet a způsobů hubnutí. Jedním z nich je dieta podle krevní skupiny. Dle ní vám výběr potravin na základě krevní skupiny může pomoci zhubnout a zlepšit zdraví, říká doktor Joe Leech. Co tato dieta obnáší, jak funguje a má vlastně vědecký základ? Zjistěte, zda je tato dieta pro vás vhodná a jak může být účinná při hubnutí.

Co je to dieta podle krevní skupiny?

Dieta podle krevních skupin se stala populární v roce 1996. Kniha Eat Right 4 Your Type (Jíst správně pro svou krevní skupinu) byla neuvěřitelně úspěšná. Stala se bestsellerem, prodaly se miliony výtisků a dodnes se těší velké oblibě.  Tvrdí se díky ní, že optimální strava pro každého jedince závisí na jeho krevní skupině ABO. Každá krevní skupina představuje genetické rysy našich předků, včetně toho, na jaké stravě se vyvinuli, aby se jim dařilo.

Typy diety podle krevní skupiny

Typ B: Říká se mu kočovník. Tito lidé mohou jíst rostliny a většinu masa (kromě kuřecího a vepřového) a konzumovat i některé mléčné výrobky. Měli by se však vyhýbat pšenici, kukuřici, čočce, rajčatům a několika dalším potravinám.

Typ AB: Říká se mu enigma. Popisuje se jako směs mezi typy A a B. Mezi vhodné potraviny patří mořské plody, tofu, mléčné výrobky, fazole a obiloviny. Měli by se vyhýbat ledvinám, kukuřici, hovězímu a kuřecímu masu.

Typ O: Nazývá se lovec. Jedná se o vysokoproteinovou stravu založenou převážně na mase, rybách, drůbeži, některém ovoci a zelenině, ale omezenou v obilovinách, luštěninách a mléčných výrobcích. Velmi se podobá paleo stravě.

krevní skupina
Fotografie: Pexels

Všechny čtyři diety (nebo „způsoby stravování”) jsou většinou založeny na skutečných, zdravých potravinách a jsou obrovským pokrokem oproti standardní západní stravě založené na zpracovaných nezdravých potravinách. I když tedy budete držet některou z těchto diet a váš zdravotní stav se zlepší, nemusí to nutně znamenat, že to má něco společného s vaší krevní skupinou. Možná je důvodem zdravotního prospěchu prostě to, že jíte zdravější potraviny než dříve.

Lektiny – spojnice mezi stravou a krevní skupinou

Lektiny jsou jedním z klíčových prvků, které jsou spojovány s dietou podle krevní skupiny. Jsou to proteiny nacházející se v potravinách a mající schopnost se vázat na sacharidy v těle. Jestliže je konkrétní lektin pro vaši krevní skupinu nepřijatelný, může to vést k řadě zdravotních problémů.

Podle tvrzení zastánců této diety jsou lektiny pro každou krevní skupinu různě škodlivé. Například lektiny v pšenici jsou pro jedince s krevní skupinou O škodlivé, ale pro jedince s krevní skupinou A jsou zdravé. Podle této teorie by tedy měli lidé s různými krevními skupinami konzumovat různé druhy potravin.

Je však třeba zdůraznit, že vědecká podpora této teorie není jednoznačná. Lektiny mohou být pro některé jedince skutečně škodlivé. Proto by měli lidé, kteří uvažují o této dietě, být obezřetní a nechat si poradit od odborníka na výživu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]