Vejce je ideální přírodní zdroj vitamínů a bílkovin, který nezvyšuje cholesterol v těle

Chcete udělat něco pro své zdraví? Nemusíte si hned zaplatit lázně nebo kompletně změnit své stravovací návyky. Stačí vejce. I malé krůčky se počítají a stačí drobná změna, která může vašemu zdraví hodně napomoci. Tato obyčejná surovina je daleko prospěšnější, než se ví. Mají nejvyváženější obsah nutričně důležitých látek, obsahují skoro všechny důležité vitamíny a jsou dobře stravitelná.

Zdroj bílkovin

Vejce obsahuje bílkoviny, které jsou biologicky hodnotnější než proteiny z masa nebo mléka. Vaječné proteiny jsou cenné zejména pro vysoké zastoupení esenciálních aminokyselin, které jsou nezbytné pro člověka, protože si je nedokáže sám v organismu vyrobit. Už i jen jedno vejce denně vám dodá obrovské množství živin, které vašemu zdraví prospějí.

Vitamínová bomba

Plné vitamínů není jen ovoce a zelenina. Nezbytné látky najdete i ve vejcích. Ve vejci jsou zastoupeny všechny vitamíny s výjimkou vitamínu C. Ve žloutku převažují vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E, K), v bílku pak najdeme vitamíny skupiny B. To je tedy nálož, že? A zde to nekončí, vejce obsahují i řadu důležitých minerálů jako je železo, fosfor, draslík a zinek.

Cholesterolu se není třeba bát

S vejci bývá spojován i cholesterol. Právě kvůli němu se v posledních letech spotřeba vajec snížila. Je to ale mýtus. Cholesterol je nezbytný pro normální funkci lidského organismu. Hladina cholesterolu v organismu je silně závislá na individuálním metabolismu každého z nás. Stravou ji lze ovlivnit poměrně málo, maximálně ze 30 %, a vejce v rozumném množství rozhodně nepatří k rizikovým potravinám.

Jíst pouze bílky?

Nejvíce diskutovanou složkou vajec jsou tuky nacházející se ve vaječném žloutku. Proto si řada lidí dopřává pouze bílky. Z nutričního hlediska jsou nejvýznamnější fosfolipidy, které tvoří asi třetinu vaječných tuků. Ty mají pozitivní vliv na stavbu a funkci buněk. Bílek naopak tuky neobsahuje a má také nízkou kalorickou hodnotu. Je tedy na vás, jak se rozhodnete, ale tuk ve vejcích patří k těm zdravým tukům, které by měly být součástí dietní stravy i při redukci.

Vejce jsou prostě zdravé. Není důvod si je v jídelníčku odepírat, a to i když hubnete nebo chcete jíst zdravě. Konzumace 1–2 vajec denně nepředstavuje pro dospělého člověka žádné riziko, pokud není v jejich stravě nadměrný příjem jiných zdrojů cholesterolu a nasycených mastných kyselin. Ve výživě dětí ve věku 6–12 měsíců je doporučována konzumace 4 žloutků týdně, protože žloutek je cenným zdrojem dobře biologicky využitelného železa. Honem tedy spěchejte do obchodu a o zítřejší snídani máte jasno.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]