Pravidelné pití čisté vody oživuje tělo i mysl. Ve vodě pramení efektivní spalování a energie

Fotografie: Kurt Kaiser / Creative Commons Zero / Public Domain Dedication

Voda je pro lidský organismus klíčovým prvkem, který poskytuje hydrataci a podporuje správné fungování orgánů a systémů. Její pravidelné pití má mnoho výhod pro zdraví a pohodu.

Lidské tělo je složeno přibližně ze 60 % z vody. Běžně se doporučuje vypít denně osm sklenic vody o objemu 8 uncí (237 ml) (pravidlo 8×8). Je všeobecně známo, že je důležité být hydratovaný, říká doktorka Jillian Kubala. Níže je 7 zdravotních přínosů pití velkého množství vody.

Pomáhá maximalizovat fyzický výkon

Pokud nejste dostatečně hydratovaní, může to mít negativní vliv na váš fyzický výkon. To je důležité zejména během intenzivního cvičení nebo velkého horka. Dehydratace může mít znatelný vliv, pokud ztratíte pouhá 2 % obsahu vody v těle. Není však neobvyklé, že sportovci ztratí potem až 6–10 % své hmotnosti vody. To může vést ke změně regulace tělesné teploty, snížení motivace a zvýšené únavě. Může to také způsobit, že cvičení je mnohem náročnější jak po fyzické, tak po psychické stránce.

Optimální hydratace tomuto jevu zabraňuje, a dokonce může snížit oxidační stres, ke kterému dochází během cvičení vysoké intenzity. To není překvapivé, když si uvědomíme, že svaly tvoří asi z 80 % voda. Pokud cvičíte intenzivně a máte tendenci se potit, může vám udržování hydratace pomoci podat absolutně nejlepší výkon.

Ovlivňuje hladinu energie a funkci mozku

Váš mozek je silně ovlivněn stavem vaší hydratace. I mírná dehydratace, například ztráta 1–3 % tělesné hmotnosti, může zhoršit mnoho aspektů mozkových funkcí. Ztráta tekutin v rozmezí 1–3 % odpovídá zhruba 0,5–2 kg úbytku tělesné hmotnosti u osoby vážící 68 kg. K tomu může snadno dojít při běžných denních činnostech, natož při cvičení nebo velkém horku.

sklenička s vodou, hydratace
Fotografie: Pexels

Může pomoci předcházet bolestem hlavy a léčit je

Dehydratace je jedním z hlavních faktorů způsobujících bolesti hlavy a migrény. Když tělo není dostatečně hydratované, krevní cévy v mozku se mohou zúžit, a způsobit tak bolest hlavy. Pití dostatečného množství vody může pomoci udržet krevní cévy v mozku rozšířené, a snížit tak pravděpodobnost bolestí hlavy. Navíc když pijete více vody, může to pomoci snížit hladinu stresových hormonů, které mohou také způsobovat bolesti hlavy.

Může zmírnit zácpu

Když tělo není dostatečně hydratované, stolice se může stát tvrdou a suchou, což může vést k problémům s trávením a zácpě. Pití dostatečného množství vody může pomoci změkčit stolici a usnadnit její průchod střevy. Kromě toho může voda pomoci stimulovat peristaltiku, což je pohyb střev, který pomáhá stolici pohybovat se trávicím traktem. Je důležité pít dostatek vody během celého dne a nejen tehdy, když se objeví zácpa.

Může pomoci při léčbě ledvinových kamenů

Močové kameny jsou bolestivé shluky minerálních krystalů, které se tvoří v močovém systému. Nejčastější formou jsou ledvinové kameny, jež se tvoří v ledvinách. Vyšší příjem tekutin zvyšuje objem moči procházející ledvinami. Tím se koncentrace minerálů zředí, takže je méně pravděpodobné, že budou krystalizovat a vytvářet shluky.

Pomáhá předcházet kocovině

Během konzumace alkoholu tělo ztrácí vodu, což může vést k dehydrataci. Když je tělo dehydratované, mohou se objevit příznaky jako bolest hlavy, nevolnost a únava, které jsou typické pro kocovinu. Pití dostatečného množství vody během a po konzumaci alkoholu může pomoci udržet tělo hydratované a minimalizovat pravděpodobnost vzniku kocoviny.

Pomáhá s hubnutím

Pití vody může pomoci snížit chuť k jídlu, což může vést k nižšímu příjmu kalorií. Když pijete vodu před jídlem, může to také pomoci snížit příjem potravy a budete se cítit více plní. Navíc pití vody může zvýšit metabolismus a pomoci spálit více kalorií. Kromě toho může pití vody také napomáhat odplavování toxinů z těla, což může přispět ke zlepšení funkce orgánů a snížit záněty, které mohou být spojeny s nadváhou.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]