Trápí vás ischias nebo jakákoliv jiná bolest zad? Naučte se několik jednoduchých cviků a ulevte si od nesnesitelné bolesti

Fotografie: Depositphotos

Bolesti v zádech jsou bohužel daní za sedavý způsob života. Trpí jimi velké množství lidí, často jsou i důvodem pro pracovní neschopnost. Můžete jim ale předcházet.

Na rozdíl od lidí v minulosti máme současný život v mnohém ulehčený. Díky autům nemusíme tolik chodit pěšky, řada prací se provádí vsedě u počítače. I když se jedná o velkou úlevu, nese s sebou tento životní styl bolesti v zádech. Lidem prostě pravidelný pohyb chybí a to se podepisuje na jejich zdravotním stavu. Lze si ovšem doma zacvičit, a bolesti tak zmírnit, říká fyzioterapeut Gregory Minnis.

Cvičení, které vám pomůže

Při sedavém zaměstnání je nutné si najít určitý čas na to, aby si člověk zacvičil a protáhl tělo, aby se udržoval ve fyzické kondici. To také pomůže proti případným bolestivým zádům, kterým sedavé zaměstnání nedělá dobře. Pro následující cvičení vám postačí 10 minut vašeho volna a hned se budete cítit lépe.

1. cvik

Lehněte si na záda na měkkou gymnastickou podložku, ohněte kolena a uchopte je rukama, zároveň se snažte je přitáhnout k hrudi. Po celou dobu cvičení jsou záda přitlačena k podložce, přičemž však pánev a ramena je třeba snažit se vytáhnout dolů. V přitáhnutí kolen k hrudi zůstaňte 3 sekundy a povolte. Cvik opakujte 10 až 12krát.

2. cvik

Další cvik se opět cvičí na podložce. Ležíte na zádech, nohy natažené. Zvedněte pravé koleno a snažte se ho přitlačit k hrudi. V pozici vydržte 10 až 20 sekund a nohu vraťte zpátky na podlahu. Vyměňte strany a nyní přitáhněte k hrudi levé koleno. Tímto cvikem si procvičíte nohy, chodidla a záda.

3. cvik

Ležíte na podložce, nohy natažené. Pokrčte levé koleno a pravou nohu zvedněte vzhůru do pravého úhlu k tělu. Vydržte takto 10 sekund a vyměňte strany.

Fotografie: Pixabay

4. cvik

Nyní se na podložku postavte a udělejte pravou nohou výpad vpřed. Noha by měla být v koleni ohnutá pod úhlem 90°. Levá noha zůstává za vámi, přitlačená k podlaze. Hýždě jsou stáhnuté. V pozici vydržte maximálně 60 sekund a pak změňte strany a cvičení opakujte.

5. cvik

Lehněte si na gymnastickou podložku, nohy jsou natažené, ruce rozpažené. Pokrčte levé koleno do pravého úhlu a překřižte ho přes pravou nohu. Hlavou se dívejte na opačnou stranu. Klouby a kotníky by měly být uvolněné, lopatky přitlačené k podlaze. V poloze vydržte 15 až 20 sekund a vyměňte nohy.

6. cvik

Na gymnastické podložce se postavíte do pozoru, nohy od sebe ve vzdálenosti asi 25 cm. Zvedněte levou nohu a ohněte koleno a přitlačte ho ke stehnu. Udržujte rovnováhu. Pozici byste měli udržet asi 30 sekund a změňte strany.

Fotografie: Freepik

7. cvik

Postavte se rovně před židli s opěradlem. Nyní se předkloňte, ruce natáhněte a podržte se opěradla židle. V pozici vydržte asi 5 až 10 sekund. Cvičením uvolníte napětí v ramenou a horní části páteře.

Zdroj: MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]