Připravte si domácí přírodní lék, který pomáhá v boji proti depresi

Šafrán je jedno z nejdražších koření, což je dáno především jeho způsobem výroby. Jedná se velmi jemnou ruční práci, jež je po staletí realizována stejným způsobem – z květů šafránu jsou odebírány a sušeny tři drobné čnělky (nepravé blizny). Kromě velmi výrazné aromatické chutí, která se rozvíjí až přímo v jídle je šafrán známý také svými blahodárnými účinky na lidský organizmus, především při léčbě nemocí psychosomatického charakteru.

Šafrán a kurkuma proti různým neduhům

Pravý i indický šafrán (kurkuma) jsou známy svou prospěšností lidskému tělu. Pomáhají především podporou metabolismu různých látek a tím celkové zlepšují tělesnou kondici organismu, zvláště, jsou-li užívány pravidelně a ve vhodném dávkování. Ideální způsob využití obou těchto koření je dochucování běžných pokrmů, které navíc získávají velmi specifický chuťový dojem.

Šafrán i kurkumu lze běžně pořídit jako sušené koření dostupné v obchodech, nebo si je dovézt přímo ze země původu, tedy kurkumu nebo kari (indický šafrán) z Indie a pravý šafrán z Íránu, kde se pěstuje a sklízí. Jejich pozitivní vliv na lidský organismus byl zaznamenán v různých oblastech. Nejčastěji se u šafránu poukazuje na velmi dobré účinky v oblasti léčky:

  • depresí
  • Alzheimerovi choroby
  • rakoviny
  • premenstruačního syndromu
  • erektilních dysfunkcí
  • a dalších

Samotné koření obsahuje spoustu vitamínů a minerálů – vlákniny, manganu, hořčíku, draslíku, železa či vitamínu C. Vedle toho kurkuma, tedy indický šafrán, vytváří v těle velmi dobré podmínky pro zrychlování metabolismu, vyznačuje se protizánětlivými a antioxidačními účinky. Je ovšem potřeba koření používat s mírou, v opačném případě může také uškodit.

V horkých letních dnech je ovšem příjemný způsob, jak využít účinné látky v šafránu či kurkumě přípravou osvěžujícího nápoje, který pomáhá především v udržování dobré nálady a současně působí jako afrodiziakum.

Osvěžující nápoj z citronu a šafránu

Typickým nápojem letních dnů je voda s citronem. Standardně se tento nápoj připravuje buď s lehkou (plátky citronu jsou ve vodě luhovány) nebo s nápadnou nakyslou chutí (do vody se přidá čerstvě vymačkaná šťáva z citronu). Kyselost citronu podporuje snižovat pocit žízně, řadě lidí však právě tato chuť v nápoji vadí a připravují se tak o jeho velmi příznivý účinek. Díky šafránu či kurkumě (a další ingrediencím) je však možné si namíchat velmi chutný nápoj, který má navíc další blahodárné účinky především na psychiku člověka.

Co budete potřebovat a jak na to

Na osvěžující šafránovo-citronový nápoj si připravte:

  • půlka citronu
  • 1 čajová lžička šafránu/kurkumy
  • teplá voda
  • med nebo kokosové mléko

Výroba nápoje je pak velmi jednoduchá a spočívá ve vymačkání šťávy z půlky citronu do hrnku, do které se následně přidá a rozmíchá šafrán. Připravená směs se zaleje horkou vodou, protřepe a dochutí medem nebo kokosovým mlékem. Nápoj pak můžete pít horký, nebo nechat vychladit v lednici – vždy v něm nechávejte lžičku pro další promíchání.

Fotografie: Freepik, Pixabay