Každodenní návyky, které zvyšují riziko vzniku rakoviny

Fotografie: Freepik

Každoročně na celém světě umírá 8 milionů lidí na rakovinu. Na vývoj této zákeřné nemoci mají vliv nejen genetické a enviromentální faktory, ale také životní styl.

Provedení vhodných úprav v naší každodenní rutině můžeme snížit riziko vzniku rakoviny. Představíme vám návyky, které podporují rozvoj rakoviny. Některé věci děláme automaticky, jiné proto, aby jsme si život užili. Jenomže věci, které nám mohou zpříjemnit dny nebo večery nám postupem času mohou život velmi zkrátit nebo znepříjemnit.

Cukr je tichý zabiják

Že je cukr tichým zabijákem a vlastně legální drogou jste již určitě slyšeli. Cukr mimo vzniku obezity a dalších potíží zvyšuje také riziko vzniku rakoviny. Zkuste tedy oželit cukr ve své kávě. Věřte, že si zvyknete a po nějakém čase si neslazenou kávu vychutnáte stejně jako tu s cukrem. našemu zdraví škodí také alkohol. I on může zvýšit riziko vzniku rakoviny. Pokud jste milovníky piva nebo vína, dejte si s klidem denně skleničku. Nadměrné užívání však škodí.

Fotografie: Freepik

Nemusíte tedy zcela abstinovat, nezapomeňte však pít s mírou. Ideálně se vyvarujte tvrdému alkoholu. Dalším zabijákem je stres. Také stres může zvyšovat riziko vzniku rakoviny. Pokud tedy zažíváte stresové situace, zkuste je kompenzovat odpočinkem a relaxem. Ten může být aktivní nebo pasivní. Zkuste si napustit horkou vanu, zapálit svíčky, zacvičit jógu. Pokud je to možné, objednejte si masáž a hlavně pravidelně odpočívejte.

Škodí nám i chytré telefony

Život bez chytrých telefonů si již pravděpodobně nedokážete představit. Myslete však na to, jak často do telefonu koukáte a kolik na něm denně trávíte času. Jistě víte, že záření z telefonu je škodlivé. Hlídejte tedy čas, který na telefonu strávíte.

To samé platí pro vaše děti. Nedovolte jim, aby s telefonem v ruce trávili veškerý svůj volný čas. Raději společně s nimi jděte do přírody. Spojíte tak příjemné s užitečným.

Pozor si dejte také na nadměrné užívání kosmetiky. Bohužel časté nanášení deodorantů a dalších přípravků na vaše tělo, může způsobit rozvoj rakoviny prsu. Pokud je to jen trochu možné, využívejte přírodní kosmetiku.

Fotografie: Freepik

V případě, že nejste nikterak zpocení se ideálně sprchujte pouze čistou vodou. Přípravky, které nejsou vysloveně nutné používat ani nekupujte. Ušetříte tím nejen svoje zdraví, ale také nějakou tu korunu navíc.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]