Nejčastější potraviny, které způsobují alergické reakce a většina lidí je nepovažuje za nebezpečné

Fotografie: Freepik

I když celá řada stavů může způsobit svědění pokožky a jiné alergické reakce, je často běžným příznakem potravinové alergie. Potravinové alergie jsou obvykle způsobeny expozicí specifickými proteiny v potravinách, které imunitní systém identifikuje jako útočníky a vytváří protilátky proti nim. Identifikace potenciálních alergenů ve vaší stravě je nejlepší způsob, jak se vyhnout nepříznivým příznakům potravinové alergie, včetně svědění.

Arašídy

Alergie na arašídy jsou nejen jednou z nejčastějších potravinových alergií, ale také jednou z nejnebezpečnějších. U osob s alergií na arašídy mohou specifické bílkoviny nacházející se v arašídech vyvolat imunitní reakci v těle. Alergie na arašídy jsou často charakterizovány kožními vyrážkami a dalšími příznaky, jako je otok, sípání, dušnost a zažívací potíže. V závažných případech mohou arašídové alergie také způsobit anafylaxi, život ohrožující alergickou reakci. Výzkum ukazuje, že astma může u lidí s alergií na arašídy zvýšit riziko závažných alergických reakcí.

Sója

Tato alergie je způsobena reakcí na sójový protein , který se nachází v mnoha sójových výrobcích, jako jsou sójové boby, edamame, miso, tofu a tempeh. Sójové alergie mohou způsobit několik vedlejších účinků, včetně atopické dermatitidy, která se vyznačuje svěděním a zánětem kůže. Může také způsobit další nepříznivé účinky na zdraví, včetně otoků, brnění v ústech, bolesti žaludku a sípání.

Fotografie: Freepik

Měkkýši

Zde patří například krevety, ústřice, humr, krabi, chobotnice. Alergická reakce na měkkýše může způsobit kopřivku a svědění spolu s dalšími vedlejšími účinky, jako je nízký krevní tlak, sípání a anafylaxe. Zatímco u některých lidí s alergií na měkkýše dochází k nežádoucím reakcím na všechny měkkýše, jiní se budou muset vyhnout pouze určitým typům.

Kravské mléko

Syrovátka a kasein – dvě klíčové složky nacházející se v kravském mléce – jsou dvěma nejčastějšími viníky alergických reakcí. Alergická reakce může způsobit zvracení, průjmům, žaludeční křeče, sípání a anafylaxi.

Fotografie: Pixabay

Lepek

Alergie na lepek jsou způsobeny bílkovinami nacházejícími se v pšenici, žitu a jiných lepkových obilovinách a mohou způsobit svědění, zažívací potíže a dýchací potíže.

Zdroj: Healthline