10 jednoduchých způsobů, jak zlepšit zdraví svého srdce

Kardiovaskulární onemocnění patří k nejčastějším příčinám úmrtí v Evropě a ČR netvoří žádnou výjimku. Možná vás napadne, že tento problém postihuje hlavně muže, ale není tomu tak! Ročně zemře na onemocnění srdce 2x více žen než na rakovinu. Jenže s jednoduchým vylepšením životního stylu lze toto riziko zvrátit. Je-li vám váš život milý, pak pokračujte ve čtení a nechte se inspirovat změnami.

1.Omezte sůl

Vysoký obsah soli v potravinách zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku. Přesto většina dospělých konzumuje více než přípustnou hranici soli (za nadměrný přísun se považuje více než 5 gramů soli na den). Kontrolujte proto etiketu na potravinách a hlídejte si množství.

2.Opusťte pohovku

Zaměřte se na minimálně půl hodiny aktivního pohybu za den/5x týdně. Vaše srdce vám poděkuje. S vzestupem technologií se lidé stávají pohodlnější a pasívnější. Snažte se provádět pohybové aktivity během dne (dopoledne či odpoledne). Vystupte a dojděte jednu až dvě zastávky pěšky. Choďte po schodech, běžte si zaběhat, zaplavat, najděte pohybovou aktivitu, která vás bude bavit. Existuje jich nespočet.

3.Omega-3 mastné kyseliny

Studie ukazují, že omega-3 mastné kyseliny mohou pomoci snížit riziko srdečního selhání. Zaměřte se tedy na minimálně dvě porce ryb za týden anebo užívejte potravinové doplňky.

4.Zajímejte se o své zdraví

Mnoho lidí má vysoký krevní tlak a nijak to neřeší/neléčí se. Nechá to zajít do stádia, až je to prostě skřípne. Pak naříkají, lamentují a rychle se snaží o nápravu. Jestliže se vám něco nezdá úplně v pořádku, požádejte lékaře o kontrolu.

5.Jezte celozrnné výrobky

Díky celozrnným výrobkům budete mít nejen lepší zažívání, ale posílíte zdraví srdce. Místo bílého chleba jezte celozrnný, nevyhýbejte se ovesným vločkám, tmavé rýži apod. Navíc máte-li v rodině choroby cév a srdce, je pravděpodobnost, že budete mít rovněž k tomuto onemocnění sklony. To se dá zvrátit/zpomalit i díky celozrnného pečiva a příjmu vlákniny. Potvrdily to i četné studie.

6.Nešiďte spánek

Spánek je pro člověka důležitý a rozhodně nejen proto, že se cítíme po něm více svěží. Lidem, kteří toho moc nenaspí, cirkulují v těle chemikálie, které vedou k zánětlivému onemocnění souvisejícím se zdraví srdce. Spánek pomáhá udržet zdravý krevní oběh.

7

7.Vezměte si vitamín D

Výzkumy z celého světa dokazují, že drtivá většina populace trpí nedostatkem vitamínu D, což vede mimo jiné k srdečnímu selhání. Mohou za to i fámy o škodlivosti slunečních paprsků a reklamě na opalovací přípravky. Porci vitamínu D dostane člověk ze sluníčka, dokonce i toho umělého (solárium), prostřednictvím některých potravin, ale stále je to málo. Doporučuje se proto užívat formou potravinových doplňků.

Dr. John A. Scharffenberg – o vitamínu D

8.Odpočívejte – vypněte

Jestli má něco neblahý vliv na celkové zdraví člověka včetně srdce, pak je to stres. Snažte se vyhýbat stresu, protože právě ten se pojí velmi často na srdeční selhání, mrtvici, vysoký krevní tlak. Odpočívejte, relaxujte, čtěte knihy, jezděte na kole, běžte s pejskem na procházku, cokoliv vám pomůže vypnout a načerpat energii.

9.Zlepšete životní styl

Tady patří kompletní seznam všech škodlivých věcí, které člověk ve svém životě dělá. Kouření, pití alkoholu, špatné stravování, nedostatečný pitný režim, málo pohybu, málo spánku, stres, shon. Klidně si sedněte a sepište (co je psáno, to je dáno), co můžete ve svém životě zlepšit.

10.Zhubněte

Pokud si myslíte, že jste za přípustnou hranicí a nejedná se pouze o pár kilo navíc, ale o nějakou tu desítku, dvě i tři, pak je načase zhubnout! Nemyslíme to zle, ale obezita je nemoc, kterou je potřeba léčit. Nebojte se požádat o pomoc svého lékaře. Jistě vám doporučí dietologa nebo jiný program na hubnutí.

Obrázek: pixabay.com