Vysoká hladina cholesterolu pod lupou: Mezi běžné příčiny patří i konzumace nezdravých tuků

Fotografie: Depositphotos

Vysoká hladina cholesterolu může mít negativní dopady na vaše zdraví. Pokud se s ní potýkáte, raději se co nejdříve poraďte se svým praktickým lékařem o léčbě.

Vysoká hladina cholesterolu je potenciální problém, který se může závažně podepsat na vašem zdraví. Jedná se totiž o nebezpečný faktor zvyšující riziko srdečních onemocnění, jako je například infarkt myokardu nebo také mozková mrtvice. Pokud se s ním potýkáte i vy, je vhodné co nejdříve změnit své životní návyky, neboť jeho nejčastější příčinou je právě špatný jídelníček, říká doktorka Megan Soliman.

Vysoká hladina cholesterolu

Cholesterol sám o sobě nezpůsobuje žádné příznaky, ale časem může negativně ovlivnit vaše srdce. Jedná se o voskovitou látku podobnou tuku, kterou produkují játra a jež se nerozpouští ve vodě. Mnozí lidé také neví, že je životně důležitý pro tvorbu buněčných membrán, vitamínu D a některých hormonů. Konzumace nezdravých potravin s vysokým obsahem tuku však vede k nadměrnému hromadění cholesterolu v krvi, což následně zvyšuje riziko rozvoje nebezpečných srdečních onemocnění, jako je právě infarkt myokardu.

Důvodem zvýšení tohoto rizika je skutečnost, že nahromaděný cholesterol má tendenci usazovat se v tepnách, což vede k jejich zúžení. To následně způsobuje snížení krevního oběhu, který proudí v zanesené části těla, a také kornatění cév. V každém případě se jedná o velmi nebezpečné faktory, jež dříve nebo později vyústí v závažnější onemocnění, a to jak srdeční, tak i například co se týče jater.

Nejčastější příznaky problému

Vysoká hladina cholesterolu obvykle nezpůsobuje žádné příznaky. Ve většině případů stojí akorát za mimořádnými událostmi, jako je například srdeční infarkt nebo mrtvice, jež se objevují až v momentě, kdy začne docházet k tvorbě plaku v tepnách – plak totiž může tepny zúžit, což způsobí, že jimi prochází méně krve. Stejně tak tento faktor mění složení výstelky tepen, což může vést k závažným komplikacím. Jediným způsobem, jak zjistit, zda je váš cholesterol příliš vysoký, jsou pravidelné prohlídky.

odborník se zkumavkou
Fotografie: Freepik

Pokud tedy chcete mít jistotu, požádejte lékaře, aby vám po dovršení 20 let provedl test na cholesterol, a poté se nechte překontrolovat každých 4 až 6 let. Jestliže však máte v rodině někoho, kdo tímto problémem trpí, pravděpodobně budete muset chodit na vyšetření častěji.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]