Masážní techniky, které vás zbaví bolesti v těle. Zvládnete je z pohodlí domova a nic vás nestojí

Fotografie: Depositphotos

Při léčbě bolesti je nejdůležitější odstranit hlavní příčinu bolesti – dysfunkci, která ji způsobuje – a ne pouze zmírnit příznaky.

Správná masáž vám může uvolnit celé tělo a dodat vám tolik potřebnou energii. Studie prokázala, že také dokáže zvýšit procento regenerujících svalových i nervových vláken a zároveň vám pomůže zlepšit vaši náladu. Masážní terapie je používána i jako úleva při depresi. Existuje několik snadných a bezpečných způsobů, jak pomocí takzvané automasáže uvolníte své tělo a svaly od každodenního stresu.

Zbavte se napětí

Přepracovanost, nevyspání, únava a zdánlivě neškodná zátěž každodenního života. Každý z nás se s nimi vyrovnává po svém. Někteří hledají relaxaci v extrémních sportech, jiní se osvěžují během večerů strávených s několika drinky a další utrácejí velké částky za relaxační procedury v profesionálních kosmetických salonech. Ne každý však ví, že nejlepším lékem na stres jsou jednoduchá cvičení a masáže, které si můžete udělat sami, zdarma a bez toho, abyste opustili domov. Zde je několik způsobů, jak se můžete snadno a příjemně naučit zvládat bolest.

Dopřejte si masáž nohou

Při relaxaci nezapomínejte na část těla, která vás spojuje se zemí – na chodidla. Začněte od kotníku – palci masírujte vnější stranu kotníku, poté postupujte po straně chodidla až k prstům. Při masáži přitlačujte palce na chodidla a spodní části prstů – krouživými pohyby, aniž byste ztratili kontakt s kůží. Každý prst sevřete a jemně vytáhněte nahoru. Položte palec na každý z kloubů prstů a posuňte ho podél nich. Konečky prstů táhněte kloub nahoru a dolů. Skončete jemným hlazením chodidla.

Neobvyklé masírování dásní

Čistým ukazováčkem začněte masírovat dásně odspodu nahoru. Dělejte krouživé pohyby a mírně tlačte. Místo prstu můžete také vyzkoušet zubní sprchu. V takovém případě by voda měla být teplá, aby změkčila tkáň dásní a předešli jste tak nepříjemným pocitům. Zapněte ji a běžným tlakem přiložte na dásně. V obou případech byste měli cítit napětí. Pokud začnete pociťovat bolest, měli byste přestat.

Trénujte žvýkací svaly

Vezměte si tyčinku nebo tužku či pero. Uchopte ji zuby a začněte pohybovat čelistí z jedné strany na druhou. Několikrát to opakujte, dokud vám to nebude připadat příliš snadné. Dalším cvičením je místo pohybu do stran pohybovat čelistí dopředu, dokud se horní zuby nedostanou za dolní.

Promněte si nos prsty

Pomocí prstů uvolněte tlak v oblasti těsně nad nosem. Začněte masírovat od tlakového bodu přes linii obočí. Několikrát opakujte. Poté pokračujte v tření oblasti od horní části nosu až k očím. Jako poslední masážní techniku můžete zkusit vytvořit kruhy na lícních kostech pomocí palců.

Vyzkoušejte masáž rukou a zápěstí

Trávíte dlouhé hodiny za stolem a u počítače? Pečujte o své ruce! Pravou rukou se dotkněte levého zápěstí, jako byste si chtěli změřit tep. Začněte vyvíjet tlak nejprve ze strany na stranu a poté od spodní části k horní části dlaně. A nakonec dělejte kruhy uvnitř dlaně. Přejděte k prstům. Zkuste masírovat každý prst od základny až po konečky prstů. Několikrát to zopakujte a pak za každý prst jemně zatáhněte, abyste kloub protáhli. Opakujte i na druhé ruce.

Fotografie: Freepik

Masáž lymfy ke snížení otoků

Nejprve zkřižte ruce a položte prostřední prsty na vnitřní stranu klíční kosti. Plynule přejíždějte rukama po klíční kosti a pomalu poklepávejte 50krát až 100krát. Zkuste poklepat jednou za 2 sekundy. Dalším pohybem je položení dlaní na každou stranu krku – malíček těsně za ucho a pomalým pohybem jemně táhněte dolů. Zkuste to 50krát a poté se přesuňte na zadní stranu krku a proveďte totéž.

Zdroj: Journals, National Center For Complementary And Integrative Health

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]