Nedostatek vitaminu D lze vysledovat podle jednoduchých příznaků

Fotografie: Pixabay

Vitamin D klíčovým způsobem ovlivňuje metabolismus vápníku a fosforu v těle a ovlivňuje až dvě stovky různých chemických reakcí v těle. Ty jsou zásadní pro udržení zdraví zubů a kostí. Dlouhodobý nedostatek vitaminu D tak může u dětí vyvolat růstové vady, jako je křivice, u starších lidí pak řídnutí kostí.

Deficit této látky ale vyvolá i reakce v dalších orgánech, jako jsou střeva, ledviny slinivka, srdce i mozek. Proto je dobré dbát na jeho pravidelný přísun prostřednictvím stravy a slunečního záření. Povíme vám, při kterých příznacích je dobré zpozornět a upravit svůj životní styl předtím, než se vyvine některý závažný důsledek nedostatečného zásobení těla vitaminem D, jaké jej do těla dodat a jaké jsou příčiny jeho deficitu.

Příznaky nedostatku vitaminu D

Zásadní a dlouhodobý nedostatek vitaminu D se projevuje velmi nenápadně a mnoho lidí si i jeho vážnější projevy obvykle s tímto deficitem nijak nespojují.

  1. Ztráta chuti k jídlu
  2. Nespavost
  3. Pálení v ústech a krku
  4. Hubnutí
  5. Zrakové postiženíé

Dalším projevem je zhoršená kvalita vlasů, protože vitamin D ovlivňuje zdraví vlasových folikul. Kromě toho zkuste zvýšit příjem této látky v případě, že máte sklony ke kazivosti zubů. Řídnutí kostní hmoty dělá vaše zuby ke vzniku kazů náchylnější.

Příčiny nedostatku vitaminu D

Vitamin D je z největší části vytvářen přeměnou cholesterolu prostřednictvím slunečního záření. Přestože je možné jej přijmout také v potravě, odborníci uvádějí, že jen 1 procento lidí mezi 18 a 90 lety věku je schopno doplnit vitamin D z běžné stravy. Bez slunečního záření se tak v tomto ohledu neobejdeme. A to je právě také problém.

Vitamin D v těle vzniká ve chvíli, kdy přímo na kůži dopadá UVB záření. Vlivem oblékání a používání opalovacích krémů, které ultrafialové záření blokují, ale dochází ke zvláštnímu jevu, a sice že s produkcí vitaminu D mají potíže i pravidelní sportovci žijící poblíž rovníkových oblastí, kde slunce svítí po většinu dne ve správném úhlu k zemi.

Jak vitamin D doplnit

Ano, slyšíte správně. Záleží také na pozici slunce. UVB záření na vás totiž dopadá jen v době, kdy je váš stín kratší než vaše postava, což je v našich podmínkách zhruba mezi 10. a 16. hodinou. Jindy svítí slunce na Zemi z příliš malého úhlu a UVB záření se odráží od atmosféry pryč do vesmíru. Pokud chcete doplňovat vitamin D, je proto dobré nechat slunce v uvedené době dopadat na co největší plochu nezakryté a proti UV záření neošetřené kůže po dobu 20 minut dvakrát do týdne. To je doba, která by měla pro doplnění vitaminu stačit. Delší opalování bez ochrany kůže se ale nedoporučuje kvůli zvýšenému riziku vzniku kožních nádorů způsobených UV zářením.

Kromě toho můžete na svůj jídelníček zařadit potraviny, které vitamin D přirozeně obsahují. Jedná se zejména o divoce žijící lososy, makrely, tresčí játra nebo i sladkovodní ryby, jako je kapr. Dále je to vaječný žloutek, tvarohové buchty, mléko, vepřové sádlo nebo houby.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]